Album "Fotografia ojczysta Józefa Dańdy" składa się ze zdjęć Śląska i Polski sprzed lat, uchwycone w obiektywie katowickiego fotografa Józefa Dańdy. Książka została wydana jako katalog wystawy która miała miejsce w Muzeum Historii Katowic w 2005 roku.
Książka zawiera wiele wiele zdjęć z różnych części Karpat, na fotografiach Łemkowie, Huculi, górale podhalańscy. Dokumentował kresowe miasta, miasteczka i miejscowości w Polsce. Po 1945 roku sporządzał również dokumentację zniszczeń wojennych m.in. Warszawy oraz miast śląskich, w latach późniejszych tworzył dokumentację fotograficzną poniemieckich ziem zachodnich. Album zawiera kilkaset zdjęć ze zbiorów Muzeum Historii Katowic.
Fotografia ojczysta Józefa Dańdy
- Zdjęcia: Józef Dańda
- Redakcja: Jadwiga Lipońska-Sajdak, Aleksandra Niesyto
- Wybór zdjęć: Jacek Mastalerz, Jadwiga Lipońska-Sajdak, Justyna Pawlas
- Projekt graficzny: Joanna Barnaś
- Tłumaczenie na niemiecki: Michał Musioł
- Tłumaczenie na język angielski: Adam Labus
- Wydawnictwo: Muzeum Historii Katowic
- Rok wydania: 2005
- ISBN: 83-87727-22-9
- Oprawa: twarda
- Ilość stron: 148
- Wymiary: 303x222mm
- Język: polski, niemiecki, angielski
- Wydanie: pierwsze
Józef Dańda (1895-1974) był fotografikiem amatorem, działaczem społecznym, krajoznawcą, organizatorem życia kulturalnego. Należal do Fotoklubu Polskiej Young Men's Christian Assotiation w Krakowie. Był założycielem i prezesem Zarządu Śląskiego Towarzystwa Miłośników Fotografii. W latach 1948–1953 był członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. W latach 1948-1949 był wykładowcą fotografii oraz twórcą pracowni fotograficznej w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach - filli ASP w Krakowie. Związany z katowickim środowiskiem fotograficznym - większą część życia spędził w Katowicach, w których mieszkał, pracował i tworzył oraz aktywnie uczestniczył w życiu społecznym i kulturalnym miasta. W 1909 roku ukończył 5. letnią szkołę ludową oraz w 1914 – dwuletnią Uzupełniającą Polską Szkołę Przemysłową w Michałkowicach. W latach 1914-1917 służył w armii austriackiej, od 1917 roku pracował w kopalni Michał w Michałkowicach. Od 1919 roku mieszkał w Polsce, w Sierczy. W tym samym roku, na krótko podjął pracę w kopalni soli w Wieliczce. Od 1919 roku do 1923 był zatrudniony w Warsztatach Elektromechanicznych Krakowskiej Dyrekcji Kolei Państwowych. W 1922 rok przeprowadził się do Mysłowic, następnie zamieszkał w Katowicach. Zdjęcia Józefa Dańdy znajdują się w zbiorach Muzeum Górnośląskiego, Muzeum Historii Katowic, Archiwum Dokumentacji Mechanicznej w Warszawie, Biblioteki Śląskiej w Katowicach, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum im. Jana Kasprowicza w Zakopanem, Muzeum Etnograficznego w Krakowie.