Katalog towarzyszący retrospektywnej wystawie Andrzeja Dudka-Dürera "Rekonstrukcja tożsamości. Fotografia i wideo. Prace z lat 1965-2005", prezentowanej w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Artystycznego OKiS w październiku 2006 roku.
Publikacja przybliża twórczość znanego polskiego artysty sztuki mediów, performera, muzyka i kompozytora mieszkającego we Wrocławiu, wierzącego w reinkarnację oraz to, że jest wcieleniem niemieckiego mistrza z przełomu gotyku i renesansu Albrechta Dürera, do którego twórczości od lat nawiązuje.
Katalog prezentuje twórczość w zakresie fotografii i wideo, rozwijanych przez artystę od lat 60. (w dużej mierze są to prace z lat 70. i 80. XX wieku, ale również te późniejsze). Zawiera teksty teoretyczne na temat pamięci jako inspiracji w sztuce, zakorzenia twórczości artystycznej w indywidualnym, duchowym wymiarze osoby ludzkiej, co w kontekście interpretacji sztuki Andrzeja Dudka-Dürera jest szczególnie istotne. Dopełnieniem publikacji jest szczegółowo opracowane przez Dorotę Jarosz-Franczak kalendarium życia i twórczości artysty, a także filmografia, dyskografia i bibliografia przygotowane przez samego Andrzeja Dudka-Dürera.
Kuratorem wystawy był Krzysztof Jurecki.
Pierwsza odsłona wystawy maiła miejsce BWA w Jeleniej Górze w dniach 9 maja - 2 czerwca 2006 roku. Była prezentowana również w wielu galeriach w Polsce.
Rekonstrukcja tożsamości. Fotografia i wideo. Prace z lat 1965-2005 / Photography and video. art works from years 1965-2005
- Autor: Andrzej Dudek-Dürer
- Teksty: Andrzej Kostołowski, Adam Sobota, Andrzej Saj, Krzysztof Jurecki
- Redakcja: Andrzej Dudek-Dürer, Krzysztof Jurecki
- Współpraca redakcyjna: Elżbieta Łubowicz
- Tłumaczenie: Tomasz Tłuczkiewicz
- Projekt graficzny: Monika Aleksandrowicz
- Wydawca: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu
- Rok wydania: 2006
- ISBN: 83-87104-76-0
- Oprawa: miękka
- Ilość stron: 120
- Wymiary: 230x260mm
- Język: polski, angielski
- Wydanie: pierwsze
Andrzej Dudek-Dürer należy do najbardziej oryginalnych, konsekwentnych i rozpoznawalnych osobowości współczesnej polskiej sztuki. Performer, fotograf, grafik, artysta sztuki mediów, kompozytor i muzyk pracujący często z instrumentami i mediami elektronicznymi, jest aktywny w wielu dziedzinach wypowiedzi - tworzy instalacje, rzeźby, zajmuje się environment, budową instrumentów, działalnością metafizyczno-telepatyczną, antypoezją czy mail artem, angażując się w ciągły proces kreacji i dokumentacji własnego wizerunku oraz rozwoju własnej świadomości. W 2021 roku minęła 52. rocznica realizacji performance Sztuka Butów - Sztuka Spodni - Sztuka A. Dudka-Drera, Żywa Rzeźba. Swoją twórczość prezentował i prowadził wykłady m.in. w The Art Institute w Chicago, Academy of Art College w San Francisco, Conservatorio National de Musica w Mexico City, School of Art Otago Polytechnic w Dunedin (Nowa Zelandia), The City Art Institute w Sydney, University of California, Berkeley, ASP w Gdańsku, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Stypendysta Ministerstwa Kultury w 2002 roku, Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2011 roku. Nagrody: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za nieocenione zasługi dla kultury polskiej (2014), Marszałka Województwa Dolnośląskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury (2014). Dokumentacje i prace w wielu zbiorach prywatnych i publicznych m.in. Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Muzeum Miejskim we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Zachęty Dolnośląskiej we Wrocławiu, Stedelijk Museum w Amsterdamie, Museum of Modern Art w Nowym Yorku, Tate Gallery w Londynie, City Art Institute Library w Sydney, The School of the Art Institute of Chicago.