Festiwal dokumentu - Optyka wymienna

Człowiek w przestrzeni stanie się tematem wiodącym drugiej edycji Festiwalu dokumentu "Optyka wymienna", na który Wodzisławskie Centrum Kultury zaprasza w sobotę, 18 kwietnia 2020 roku. Początek festiwalu zaplanowano na godzinę 16.00. Wstęp wolny.

Na ile przeszłość determinuje naszą teraźniejszość i przyszłość? Jak uwikłani w sieć zdarzeń odnajdujemy w niej swoje miejsce? Co składa się na wielowymiarowy obraz człowieka? Między innymi na tak postawione pytania poszukamy odpowiedzi. A pomogą nam w tym wyjątkowi goście – Agnieszka Pajączkowska, Mariusz Forecki i Ziemowit Szczerek. To twórcy zaangażowani społecznie, sięgający po tematy istotne, koncentrujący swoje zainteresowania wokół literatury faktu, fotografii, kultury czy historii. Dokumentujący rzeczywistość za pomocą niebanalnych kadrów oraz trafnych słów. Przede wszystkim zaś, to postaci bacznie przyglądające się codzienności i z uwagą wsłuchujące się w tętno świata. Swoimi spostrzeżeniami podzielą się podczas wspólnej debaty, jak i w czasie zajmujących indywidualnych spotkań ze słuchaczami.

Festiwal "Optyka wymienna" będzie dla wszystkich zainteresowanych idealną okazją do włączenia się w tę wielowątkową dyskusję.

- Kolejny raz stworzymy przestrzeń do rozmowy o otaczającej nas rzeczywistości i różnorodnych sposobach jej postrzegania. Nasi goście z pewnością wpiszą się w nią w sposób bardzo interesujący - zapewnia Krzysztof Jaroch, dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury.

Agnieszka Pajączkowska - kulturoznawczyni, badaczka historii codziennych praktyk fotograficznych, twórczyni projektów interdyscyplinarnych, autorka tekstów naukowych i reportaży. Od 2012 roku prowadzi Wędrowny Zakład Fotograficzny. Jak podkreśla, fotografia interesuje ją zarówno jako przedmiot, obraz i praktyka. Bywa narzędziem pracy lub przedmiotem jej badań. Jako autorka działań i animatorka współpracuje m.in. z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych "ę", Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Fundacją Archeologii Fotografii. Jako autorka tekstów naukowych i publicystycznych publikowała m.in. w "Kontekstach", "Res Publice", "Dwutygodniku", "Krytyce Politycznej", "Widoku" i "Wysokich Obcasach".

Mariusz Forecki - fotograf-dokumentalista, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Jest autorem wielu projektów rejestrujących zmiany zachodzące w Polsce po 1989 roku. Ukazuje te przemiany w mikroskali, przez pryzmat migawkowych zdjęć wykonywanych zwykłym ludziom. Fotografował też na terenach byłego ZSSR – w Armenii, w Czeczenii, na Litwie, w Dagestanie czy na Ukrainie. Ma na swoim koncie wiele nagród w konkursach fotografii prasowej. Jego prace można było podziwiać na wielu wystawach o tematyce społecznej i na festiwalach. Jest wykładowcą w Katedrze Fotografii Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz we Wrocławskiej Szkole Fotografii. Ponadto jest współzałożycielem Fundacji PIX.HOUSE.

Ziemowit Szczerek - historyk, dziennikarz, prozaik, który specjalizuje się w badaniu Europy Środkowej i Wschodniej. Jak mówi, zajmuje się dziwactwami geopolitycznymi, kulturowymi i historycznymi. Inspiruje go literatura podróżnicza. Współpracuje m.in. z "Polityką", "Gazetą Wyborczą", "Tygodnikiem Powszechnym", "Krytyką Polityczną" i "Nową Europą Wschodnią". Spod jego pióra wyszły między innymi książki: "Siódemka", "Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian", "Tatuaż z tryzubem", "Siwy dym albo pięć cywilizowanych plemion", "Międzymorze". Jest laureatem Paszportu "Polityki", nominowany do Nagrody MediaTory i Nagrody im. Beaty Pawlak oraz dwukrotnie do Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Literackiej Europy Środkowej "Angelus".

Festiwal dokumentu - Optyka wymienna

sobota 18 kwiecień 2020

godz.: 16.00
Gdzie: Wodzisławskie Centrum Kultury
: Wodzisław Śląski
Adres: ks. płk. Wilhelma Kubsza 17

Komentarze obsługiwane przez CComment

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.