Eugeniusz Haneman - Fotografia - katalog wystawy Miejska Galeria Sztuki w Łodzi 2008

Katalog retrospektywnej wystawy fotografii Eugeniusza Hanemana "Fotografia" która miała miejsce w Galerii Willa w Łodzi od 10 kwietnia do 10 maja 2008 roku. Książka została wydana przez Miejską Galerię Sztuki w Łodzi.

Na wystawie oraz wydanej z tej okazji książce prezentowanych jest kilka cykli tematycznych z różnych okresów twórczości Eugeniusza Hanemana począwszy od pierwszych zdjęć, wywodzących się z tradycji piktorialnej, poprzez reportaż, aż po subtelną estetyzację rzeczywistości, połączoną z jej wnikliwą obserwacją. Artysta w poetycki sposób uwiecznia ludzi w codziennych, z pozoru banalnych sytuacjach, w liryczny sposób fotografuje pejzaż, pięknie wydobywając wszelkie niuanse podkreślające nastrój chwili, doskonale umie też oddać klimat miejsca poprzez odpowiednie wykadrowanie architektury. Jego prace łączą w sobie doskonały, wypracowany przez lata doświadczeń artystycznych warsztat - są niezwykle malarskie, co przy ograniczeniu do czerni, bieli i gamy szarości wymaga od autora mistrzowskiego operowania światłem - i umiejętność opowiadania o zdarzeniach potocznych, składających się na obraz naszego życia.

Kurator wystawy Elżbieta Fuchs.

Fotografia

  • Fotografie: Eugeniusz Haneman
  • Teksty: Zdzisław Walter, Janusz Maria Tylman, Eugeniusz Haneman
  • Wybór zdjęć: Eugeniusz Haneman, Zbigniew Hałatek, Piotr Szczegłów, Andrzej Różycki
  • Projekt katalogu: Mariusz Łukawski
  • Tłumaczenie: Łukasz Staszewski
  • Reprodukcje: Piotr Szczegłów
  • Wydawca: Miejska Galeria Sztuki w Łodzi / Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. L.Schillera w Łodzi
  • Rok wydania: 2008
  • ISBN: 978-83-89216-55-7
  • Ilość stron: 96
  • Wymiary: 296x210mm
  • Oprawa: miękka
  • Język: polski, angielski
  • Wydanie: pierwsze

Eugeniusz Haneman (1917-2014) - polski artysta fotograf, operator filmowy, wykładowca. Znany z fotografii dokumentujących wydarzenia Powstania Warszawskiego. Ukończył gimnazjum im. Mikołaja Reja w Warszawie. Dalszą naukę kontynuował z Zespole Szkół Poligraficzno - Fotograficznych gdzie był uczniem m.in. wybitnego fotografa Mariana Dederki. Brał udział w Powstaniu Warszawskim jako fotograf Delegatury Rządu. Później poprzez obóz przejściowy w Pruszkowie trafił do Krakowa, potem do Ursusa, gdzie do końca wojny pracował jako fotograf. W maju 1945 roku rozpoczął pracę w Wytwórni Filmowej Wojska Polskiego w Łodzi, skąd został oddelegowany do Krakowa jako operator-korespondent Polskiej Kroniki Filmowej. Następnie w 1946 r. powrócił do Łodzi i do pracy w Wytwórni Filmowej Wojska Polskiego. Tutaj, jako operator wykonywał zdjęcia do filmów dokumentalnych i oświatowych. W 1949 roku przeszedł do Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi, gdzie pracował jako operator do 1953 roku. Przez cały czas również fotografował. W 1947 roku został przyjęty do Związku Polskich Artystów Fotografików. Od 1950 roku członek Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego, a od 1998 roku jego honorowy członek. Uczestnik wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych. W latach 1956-58 studiował na Zaocznych Studiach Operatorskich PWSF w Łodzi. W latach 1953-2005 został wykładowcą w szkole filmowej w Łodzi. W 1957 otrzymał honorowy tytuł Artiste FIAP. Odznaczony 2001 roku w Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" w 2007 roku.

Podobne artykuły

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.