Stara Fabryka w Bielsku-Białej zaprasza na wystawę fotografii w ramach 8. FotoArtFestivalu im. Andrzeja Baturo pt. "Hard.Land" której autorem jest norweski artysta Espen Rasmussen. Spotkanie z artystką przewidziane jest w auli WSA podczas maratonu autorskiego, 13 października 2019 roku, godz. 11.50. Termin wystawy 11-27 października 2019 roku.
46 milionów Amerykanów żyje poniżej granicy ubóstwa (dane z 2016). Stwarza to ogromne społeczne wyzwania. Ameryka Niebieskich Kołnierzyków, pracująca klasa średnia, mocno zubożała, a nieliczni bogaci stali się jeszcze bogatsi. Wywołało to gniew wśród wielu Amerykanów. Ten gniew, który jak twierdzi wielu, wyniósł do władzy Donalda Trumpa i z którego prezydent nadal czerpie korzyści.
Co stało się z najpotężniejszym przemysłowym gigantem na świecie? W latach 2014 do 2017 podróżowałem z pisarzem Royem F. Andersenem przez dawny Pas Rdzy. Od Chicago do Detroit, Youngstown i Beckley, i Nowego Jorku. Przez tereny gdzie przemysł samochodowy stworzył klasę średnią, gdzie produkowano najlepszą na świecie stal i gdzie czarne złoto, węgiel, dało rodzinom szansę na zbudowanie własnych domów. Spotkałem strażaków, pracowników fastfoodów, weteranów z Wietnamu, członków gangów, bezrobotnych, muzyków, robotników, górników, ludzi, którzy wciąż wierzą w American Dream, i wielu, którzy stracili nadzieję. To ludzie, którzy walczą o utrzymanie American Dream przy życiu – klasa średnia, bezrobotni, nowi biedni i robotnicy pracujący za niskie lub minimalne wynagrodzenie.
Badam, co stało się z byłą klasą średnią, jakie są konsekwencje niskich dochodów, bezrobocia, narkotyków i ucieczek z kiedyś przemysłowych miast. Spotkałem też ludzi, którzy walczą i takich, którzy chcą ten stan rzeczy zmienić.
Espen Rasmussen - urodzony w 1976 roku, mieszka w Nesodden, opodal Oslo. Nieustannie pracuje nad własnymi projektami. Skupia się na tematach humanitarnych i wyzwaniach związanych ze zmianami klimatu. Jest redaktorem największego norweskiego tygodnika informacyjnego VG Helg. Jest reprezentowany przez Panos Pictures. Otrzymał wiele nagród za swoje prace, w tym trzykrotnie nagrody World Press Photo, pierwszą nagrodę Sony World Photography Awards, kilka nagród Picture of the Year international (POYi), potem 44 nagrody w Norwegian Picture of the Year w tym tytuł Fotografa Roku 2015, 2016, 2018 oraz nagrodę główną Picture of the Year 2004 i 2016. W 2007 roku otrzymał 60 000 dolarów od Freedom of Expression Foundation na kontynuację długoterminowego projektu dotyczącego uchodźców i przesiedleńców w obrębie różnych krajów na całym świecie. Projekt zakończył się publikacją książki pt. TRANSIT, wydanej przez wydawnictwo Dewi Lewis w 2011 oraz dużą wystawą w Centrum Pokojowej Nagrody Nobla w Oslo. Rasmussen jest niezależnym wykładowcą fotografii w Oslo University College i często robi prezentacje dla publiczności na festiwalach fotograficznych i innych wydarzeniach. Przez ostatnie osiem lat był jednym z redaktorów Norwegian Journal of Photography (NJP). W 2011 został wybrany fotografem Pokojowej Nagrody Nobla i robił zdjęcia jej laureatów, a jego prace pokazało Noble Peace Center w Oslo. Rasmussen pracował nad kilkoma ważnymi projektami długoterminowymi, między innymi: “Transit” – o uchodźcach i przesiedleńcach na całym świecie, “Hard.Land” – o tym co się stało z amerykańską klasą średnią Pasa Rdzy, oraz ”White Rage” – o rocznej podróży pośród ludzi skrajnej prawicy w USA i Europie. Jego prace były prezentowane między innymi w Nobel Peace Center (Oslo), The Humanity House (Haga), siedzibie UNHCR (Genewa) i na międzynarodowym festiwalu filmowym DokuFest (Kosowo). Pracował dla The New York Times, The Independent, Intelligent Life, MSF (Lekarze Bez Granic), NRC (Norweska Rada ds. Uchodźców) i UNHCR(United Nations High Commissioner for Refugees/ wysoki komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców). Jego zdjęcia znalazły się na łamach czasopism takich jak Time, Newsweek, National Geographic, Der Spiegel i The Economist, The Guardian, The Sunday Telegraph i The New York Times.
Pełny program 8. FotoArtFestival-u - można sprawdzić tutaj.
Espen Rasmussen - Hard.Land
Miejsce wystawy:
Stara Fabryka
:
Bielsko-Biała
Adres:
Plac Żwirki i Wigury 8