Ernst AbbeErnst Karl Abbe urodzony 23 stycznia 1840 r., w Eisenach – niemiecki fizyk i matematyk, współtwórca oraz dyrektor zakładów Carl Zeiss Stiftung w Jenie w 1866 r.

W wieku 21 lat Ernst Abbe kończy studia na Uniwersytecie w Getyndze i rozpoczyna pracę na Uniwersytecie w Jenie, na którym w roku 1870 zostaje profesorem nauk matematyczno-fizycznych. Od 1878 r. pisatował również posadę dyrektora tamtejszego obserwatorium astronomicznego i meteorologicznego.

W 1866 roku Ernst Abbe rozpoczyna pracę w zakładach Zeiss'a jako "Research Director". W nagrodę za wkład w rozwój firmy Carl Zeiss w roku 1876 uczynił go swoim wspólnikiem. Trzecim członkiem zespołu zostaje w 1879 roku zaproszony przez Abbe, Otto Schott, twórca nowego rodzaju szkła optycznego.

Ernst Abbe wprowadził nowe teorie i wzory matematyczne, które rewolucjonizowały wyrób soczewek (dotychczas soczewki produkowano metodą prób i błędów, nigdy nie mając pewności, czy soczewka będzie zdatna do użytku). Był konstruktorem wielu przyrządów optycznych, m.in.: refraktometru A, obiektywu apochromatycznego (1868 r.) i kondensora do mikroskopów. W 1872 roku wyposażył mikroskop w przyrząd oświetlający i opracował teorię mikroskopu optycznego.

W 1888 roku, po śmierci Karola Zeissa został jedynym właścicielem zakładów imienia Zeissa. Utworzył fundację jego imienia. To doprowadziło do nowego uksztłtowania właścicieli firmy i marki Carl Zeiss. Większość udziałów przypadła Uniwersytetowi w Jenie. Dzieki czemu wybudowano za ponad milion marek dom ludowy, udostępniony dla wszystkich, bez względu na wyznanwane czy poglądy.

Dzięki jego staraniom wprowadzono w zakładach Zeissa ośmiogodzinny dzień pracy, pierwsze płatne urlopy oraz wprowadzono  restrykcyjne zasady obliczania zasiłków i emerytur dla pracowników.

W 1893 r. przedstawił koncepcję przestrzennego widzenia w Zeissowskim teleskopie dwuokularowym. Określił też warunek poprawnej konstrukcji przyrządów do pomiaru długości (tzw. postulat Abbego).

Ernst Abbe zmarł 14 stycznia 1905 r. w Jenie. {nomultithumb}

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.