Dyskusja Fotografia architektury. Architektura fotografii. Pawilon na Skwerze Hoovera (najszersze miejsce Krakowskiego Przedmieścia), 9 grudnia (wtorek), godzina 18. Warszawa. Dyskusja towarzyszyć będzie otwarciu wystawy fotografii Niebo nad Warszawą Juliusza Sokołowskiego oraz pracowni JEMS Architekci.
Spotkanie Fotografia architektury. Architektura fotografii ma na celu stworzenie przestrzeni, w obrębie, której dojdzie do dyskusji na temat wzajemnego przenikania się dziedzin sztuki: fotografii, architektury i filmu oraz ich dialogu z otaczającą nas rzeczywistością.
Obecność fabuły, pewnej opowiedzianej historii wydaje się być najbardziej bezsporna w przypadku filmu. Jeżeli jednak choć trochę się zastanowić pojawia się ona także w fotografii oraz w architekturze, jako dominujący czynnik wpływający na organizację linii i splotów składających się na konstrukcję. Opowieść snuta przez architekturę i fotografię w przypadku wystawy „Niebo nad Warszawą” i projektów pracowni JEMS-Architekci powstawała w odniesieniu do przestrzeni miasta.
Wystawa fotografii Niebo nad Warszawą nawiązuje do wymowy poprzednich warszawskich projektów Juliusza Sokołowskiego. Istotnym dla niej kontekstem jest przedstawione w 2002 roku Powiększenie. Fotografia w czasach zgiełku koalicji Latarnik, którego kuratorem był Juliusz Sokołowski. Na prezentację składały się m.in. cztery ogromne czarno-białe fotografie zawieszone na elewacji Pałacu Kultury i Nauki. Projekty nawiązujące do stolicy to także wystawa Miasto Warszawa, której wernisaż odbył się podczas otwarcia tarasu widokowego PKiN-u w 2000 roku oraz album Adres (wyd. Latarnik I Dembud, 2004).
Postprodukcją fotografii składających się na wystawę Niebo nad Warszawą zajmuje się agencja fotograficzna Flatten Image .
Bohaterami fotografii przedstawionych na wystawie Niebo nad Warszawą są projekty architektoniczne pracowni JEMS Architekci , będące konsekwentną realizacją podejście do przestrzeni miasta zespołu architektów. Równie charakterystycznym dla projektów JEMS-Architektów jest umiejętne wykorzystanie nowoczesnych technologii jak i wiedza, poparta społeczną wrażliwością, na temat tkanki miejskiej. Pracownia była wielokrotnie nagradzana na prestiżowych konkursach architektonicznych.
Goście zaproszeni do zabrania głosu podczas spotkania to:
Grzegorz Piątek - krytyk architektury, laureat Złotych Lwów na Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji, oraz redaktor miesięcznika Architektura-Murator.
Robert Konieczny - obecnie najbardziej znany na świcie polski architekt, założyciel pracowni KWK Promes, laureat m.in. nagrody Wan's House of The Year 2006 za projekt domu aatrialnego.
Dr hab. Marta Leśniakowska, historyk sztuki, samodzielny pracownik naukowy w Instytucie Sztuki PAN, gdzie prowadzi m.in. wykłady Architektura XX wieku: historia, teoria, krytyka. Jest autorką kilkunastu publikacji książkowych, m.in. Co to jest architektura? (1996) oraz serii „Architektura w Warszawie” (od 1998 r.).
Ewa P. Porębska - architekt, redaktor naczelny miesięcznika ARCHITEKTURA-Murator. W 1998 r. otrzymała medal Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP Bene Merentibus za zasługi dla rozwoju Architektury Polskiej i Stowarzyszenia Architektów Polskich.
Marianna Michałowska - związana z Instytutem Kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, autorska książki poświęconej szkicom o fotografii i pamięci Obraz utajony.
Karolina Lewandowska - kuratorka fotografii w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, m.in. autorka wystawy Dokumentalistki – polskie fotografki XX wieku
Dr Andrzej Kołodyński - krytyk filmowy, wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W latach 1973 – 1992 kierował działem zagranicznym miesięcznika Film. Od 1994 r. jest redaktorem naczelnym miesięcznika Kinio Autor, redaktor i krytyk wielu publikacji związanych z filmem.
W dyskusji wezmą udział także Maciej Miłobędzki i Jerzy Szczepanik-Dzikowski architekci, członkowie zarządu, współtworzący biuro projektowe JEMS-Atchitekci od początku jego powstania.
Spotkanie poprowadzi pan Krzysztof Miękus, który w latach 2003 do 2005 był zastępcą redaktora naczelnego czasopisma Pozytyw, zaś w latach 2005 – 2006 redaktorem naczelnym. W 2006 r. był kuratorem Yours Gallery w Warszawie a w 2007 r. kuratorem generalnym Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Transfotografia.
Dyskusja Fotografia architektury. Architektura fotografii
Warszawa (Skwer Hoovera, ul. Krakowskie Przedmieście)
Termin: 9 grudnia 2008 (wtorek) g. 18:00
wstęp wolny