Duchowość pogranicza Jabłeczna - Narol. 2020-2023 - katalog wystawy GOK Narol

Książka "Duchowość pogranicza Jabłeczna - Narol" wydana przy okazji wystawy fotografii w Centrum Koncertowo Wystawienniczym w Narolu prezentujący zdjęcia wykonane w różnych technikach, podczas plenerów wykonane przez 25 fotografików z całej Polski, przedstawiające pogranicze polsko-białoruskie oraz polsko-ukraińskie.

Plenery w Narolu są kontynuacją odbywających się od wielu lat plenerów pod wspólnym hasłem "Duchowość pogranicza". Wszystkie dotychczasowe miały miejsce na wschodnich obszarach Polski, gdzie wielość tradycji duchowych ciągle stanowi istotną część tamtejszej kultury Przed spotkaniami w Narolu plenery odbywały się w pobliżu granicy polsko-białoruskiej i niektóre z historycznych wątków, dotyczących całego naszego wschodu, były rzadziej podejmowane. Naroi, leży bliżej granicy z Ukrainą i przez swoje usytuowanie podpowiada kilka nowych tematów. Ważnym elementem całego polskiego wschodu jest jego położenie na styku różnych religii, kultur, narodów i grup etnicznych. To tu, w różnych okresach, współżyły, ale i ścierały się: prawosławie, katolicyzm, islam, grekokatolicyzm, judaizm, ewangelicyzm. Przez wieki zmieniały się granice, a tym samym przynależność państwowa tego terenu. (...)

Plenery z cyklu "Duchowość pogranicza", a jeszcze bardziej poplenerowe wystawy, są wizualnym komentarzem dotyczącym dynamicznie przebiegających zmian. Wśród zgromadzonej, solidnej ilości zdjęć, znajdziemy obrazy wyławiające ślady tego, co wydarzyło się dawno temu, gdy dominowały tu królestwa lub cesarstwa, tego co przyniosły szaleństwa XX wieku z wojnami, ludobójstwem ale i szalonymi przemianami technologicznymi i cywilizacyjnymi, po sytuacje najnowsze, uwypuklające indywidualizm i wolę jednostki, przy jej zaangażowanym uczestnictwie w globalnym konsumpcjonizmie, sterowanym przez współczesne media, w tym społecznościowe. Znaczącym skutkiem tego co nowe jest "zasłanianie" tego co tutejsze, niejako własne, elementami wspólnymi, takimi samymi niemal w każdym zakątku świata. Wystawa poplenerowa nie da jednoznacznej odpowiedzi, nie ma takiego celu. Ona jest zaproszeniem jej widzów do budowania swoich własnych relacji ze współczesnością. Do świadomego analizowania tego co nas budowało przez kolejne wieki, czy to są nasze korzenie podtrzymujące ciągłość pokoleniową i kulturową, czy też kuszący dostatkiem i łatwością życia globalny model istnienia jest zachętą do "przesadzenia" nas z gleby przodków w zie¬mię przetworzoną i wszędzie taką samą. (...)

Andrzej Zygmuntowicz

Autorzy fotografii: Jarda Beneś, Jakub Byrczek, Jerzy Chaberek, Stanisław Dulny, Barbara Górniak, Sylwester Hawrył, Ryszard Karczmarski, Dariusz Kostecki, Adam Krasuski, Roman Kravchenko, Lech Mazur, Jacek Michalak, Tomasz Michałowski, Halina Morcinek, Kamil Myszkowski, Maciej Pawelec, Andrzej Ruciński, Lena Skarus, Wojciech Sternak, Krzysztof Szlapa, Sławomir Tobis, Jarosław Tulikowski, Janusz Wojcieszak, Andrzej Zygmuntowicz, Tadeusz Żaczek oraz Paweł Żak.

Duchowość pogranicza Jabłeczna - Narol. 2020-2023

  • Tekst: Andrzej Zygmuntowicz
  • Tłumaczenie: Arkadiusz Mroczek
  • Projekt graficzny, skład i łamanie: Jelena Skarus
  • Wydawca: Miasto i Gmina Narol / Gminny Ośrodek Kultury w Narolu
  • Rok wydania: 2023
  • Oprawa: miękka
  • Ilość stron: 68
  • Wymiary: 210x210mm
  • Język: polski, angielski
  • Wydanie: pierwsze

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.