Cztery żywioły - Ziemia - Krakowski Klub Fotograficzny - wystawa fotografii Nowohuckie Centrum Kultury Kraków

Nowohuckie Centrum Kultury w Krakowie zaprasza 27 kwietnia 2025 roku, o godz. 17.00 na trzecią z czteroletniego cyklu plenerowych wystaw fotograficznych pod wspólnym tytułem "Cztery żywioły - Ziemia", którego autorami są fotografowie zrzeszeni w Krakowskim Klubie Fotograficznym. Wystawa potrwa do 31 lipca 2025 roku. Wstęp wolny.

"Cztery żywioły" to cykl plenerowych wystaw organizowanych od 2022 roku przez Krakowski Klub Fotograficzny. Pomysłodawcą projektu jest Zbigniew Grzyb, dyrektor Nowohuckiego Centrum Kultury. Wystawy mają na celu ukazanie piękna i znaczenia żywiołów w codziennym życiu oraz ich artystycznych interpretacji.

Cztery żywioły to koncepcja filozoficzna, która od starożytności fascynuje ludzkość i szuka sposobów na zrozumienie wszechświata i jego tajemnic. Ziemia, woda, ogień i powietrze w myśl założeń filozofii starożytnej, dzięki swej specyfice, zyskały rangę wielopłaszczyznowych symboli, poruszających aspekty rzeczywistości oraz ludzkiej natury. Każdy z żywiołów wiąże się z określonymi cechami charakteru, energią oraz sposobem oddziaływania na codzienne życie. Żywioł ziemi to poczucie bezpieczeństwa, harmonii i stabilności, które pomagają ludziom odnaleźć równowagę emocjonalną oraz wewnętrzny spokój. W różnych kulturach ziemia była postrzegana jako fundament życia, źródło pożywienia i schronienia, a także jako symbol trwałości i siły.

Motyw ziemi generuje wiele skojarzeń i manifestuje się w dziełach literackich, a także w kulturze i sztuce. Dla fotografów z KKF stanowił inspirację do ciekawych kadrów. Wystawa „Cztery żywioły – Ziemia” prezentuje ich różnorodne spojrzenia i techniki, tworząc mozaikę obrazów i kreatywne interpretacje, które ukazują potęgę i piękno żywiołu ziemi. Skłaniają do refleksji nad jej znaczeniem w codziennym życiu oraz nad odpowiedzialnością za jej ochronę. Wraz z autorami fotografii obserwujemy bogactwo i różnorodność natury, gdzie ziemia jest nie tylko tłem, ale także głównym bohaterem opowieści o życiu, czasie i przemijaniu. Kiedy znajduje się w harmonii z innymi żywiołami jest żyzna i daje plony, jednak w dysharmonii i nieodpowiedniej temperaturze bywa zmarznięta, popękana i sucha, a nawet martwa. Fotografowie zrzeszeni w KKF przedstawili ziemię w jej licznych odsłonach – od krajobrazów, poprzez życie roślin i ludzką interakcję z nią po ciekawe detale natury. Każde zdjęcie skrywa fotograficzne wizje, utkane z tekstur gleby, ciekawych form, majestatycznych pejzaży i siły natury. Prezentowane fotografie oddają zarówno monumentalność ziemi, jak i jej subtelność, a ich autorzy starali się uchwycić element harmonii między człowiekiem a przyrodą, pokazując, jak ziemia wpływa na nasze życie, jednocześnie wymagając troski i szacunku. Wystawa skłania do refleksji nad relacją człowieka z tym żywiołem oraz nad odpowiedzialnością za zachowanie jego piękna dla przyszłych pokoleń.

Monika Stachnik-Czapla

Autorzy fotografii prezentowanych w ramach wystawy: Justyna Balawender, Maryla Baścik, Katarzyna Bielec, Anna Bubula, Ryszard Cabała, Barbara Czopek, Ewa Gajewska, Janusz Gajewski, Bogdan Głowacki, Marta Hawlena, Marek Janikowski, Mirek Janowski, Marcin Kopczyński, Monika Malkowska, Jarek Malkowski, Anna Moryś, Marcin Ochoński, Monika Olender, Adam Olszowski, Bożena Pochopień, Małgorzata Radziejowska, Barbara Radziszewska, Magdalena Samburska, Janusz Skórski, Katarzyna Skupień, Monika Stachnik-Czapla, Beata Sulikowska, Urszula Szaraniec, Ryszard Tatomir, Krzysztof Ziemba, Jan Zych.

Projekt objęli honorowym patronatem: Nowohuckie Centrum Kultury, Muzeum Fotografii MuFo w Krakowie oraz Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej – Stowarzyszenie Twórców.

Krakowski Klub Fotograficzny świętuje w tym roku Jubileusz 70-lecia działalności. Wystawa "Cztery żywioły - Ziemia" jest prezentowana w ramach projektu "70 wystaw na 70-lecie".

Cztery żywioły - Ziemia

niedziela 27 kwiecień 2025 17:00

niedziela 27 kwiecień 2025
czwartek 31 lipiec 2025

Miejsce wystawy: Nowohuckie Centrum Kultury
Adres: al. Jana Pawła II 232 : Kraków

Podobne artykuły

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.