Galeria Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki w Krakowie zaprasza 6 sierpnia 2022 roku, o godz. 18.00 na otwarcie zbiorową wystawy ukraińskiej sztuki współczesnej zatytułowanej "Chwila. Bardzo długi czas". Wystawa potrwa do 27 sierpnia 2022 roku. Wstęp wolny.
Głównym motywem wystawy są doświadczenia cywilów w czasie trwającej wojny w Ukrainie. Projekty artystów opowiadają ich osobiste historie oraz historie tych, których spotkali w tym trudnym czasie. Zaproszeni artyści sztuk wizualnych zaprezentują swoje prace używając różnorodnych mediów tj. fotografia, instalacja, obiekt i grafika.
"Czas to niby nieskończone tsunami. Olbrzymia fala, która pochwyciła świat ludzi i niesie go do przodu - do Niepewności.
24 lutego miliony ludzi trafili do nowej rzeczywistości, która odcięła ich plany i przyzwyczajania. Chaos pierwszych tygodni wojny obrócił się nowym ciężkim doświadczeniem. Od tamtego czasu ludzie są zmuszeni budować nowe życie w rytmie, który jest podyktowany zagrożeniem śmierci, ryzykami, stratą mieszkania, pracy. Napięcie emocjonalne z jednej strony oraz wyczerpanie z drugiej, nie pozwalają całkiem uświadomić wszystko, co się dzieje, a przecież siły, żeby dalej żyć są potrzebne już teraz.
Ciągłość - to cecha rzeczywistości, która nie jest jeszcze ułożona w żadnej narracji. Ciągłość bycia – to znaczy przeżywać dzień po dniu, tracić i odnajdywać źródła siły, być uczestnikiem i świadkiem okropnych i jasnych chwil. Wojna określiła nową przestrzeń czasową.
W języku ukraińskim хвиля [chwyla] jest wieloznacznym słowem, które oznacza i falę wodną, i strumienie światła, dźwięków, zapachów. W języku polskim podobne za brzmieniem słowo chwila oznacza moment, bardzo krótki odcinek czasu. Kontrapunkt wizerunków w dwóch językach - coś ciągłego, i coś chwilowego – wyraża uczucia obywatela w rzeczywistości wojennej.
Bezpieczeństwo wygląda na złudzenie, a powietrze jest przesiąknięte zagrożeniem. Ono przecieka na zewnątrz, wypełnia całą pierś człowiekowi i patrzy jego oczyma na zniekształcony świat dookoła.
Poświadczamy artefakty ubiegłego życia, które są wciągnięte w fale nowej rzeczywistości.
Chwila to bardzo długi czas".
Mariia Varlygina - fotografka, redaktorka i autorka tekstów o sztuce ukraińskiej. Interesuje się językiem fotografii oraz rolą fotografii w sztuce interdyscyplinarnej. W swoich projektach wykorzystuje przedmioty codziennego użytku i rutynę jako symptomy egzystencjalnych sprzeczności i ciemnych plam życia.
Victoria Likholyot - głównymi mediami w praktyce artystycznej Victorii Likholyot jest fotografia. Obszarem zainteresowań artystki jest spokojne życie w ukrytych przestrzeniach świata zewnętrznego, wewnętrznego i symbolicznego, ukazane w optyce kobiecego spojrzenia i oparte na osobistym doświadczeniu. Wśród tematów poruszanych przez artystę są pamięć i czas, śmierć i relacje.
Igor Chekachkov - zaczynał swoją drogę Igor Chekackov jako fotoreporter w 2008 roku, ukazując szeroki wachlarz kulturowo-masowych i sportowych przedsięwzięć. Niustanne poszukiwania i eksperymenty doprowadziły autora do dziedziny fotografii artystycznej, którą bada dotychczas. Granice pomiędzy publiczną a osobistą przestrzenią są głównym akcentem dla autora dzisiaj.
Lilya Petrova - głównym zainteresowaniem i polem działalności artystki jest grafika. Za pomocą tego narzędzia, plastycznych obrazów, autorka doświadcza wydarzeń życiowych, tworząc absurdalny kontekst, w którym pojawiają się dziwne stwory-archetypy z swoimi/jej problemami, odkryciami, szczęściem i żalem. Zajmuje się grafiką na papierze, formatem książkowym, ceramiką i haftem.
Vladislav Yudin - rzeźbiarz, od kilku lat zajmuje się ceramiką. Konstruuje mechaniczne zabawki gliniane i duże rzeźby ceramiczne. Uczy rzeźby i ceramiki, od kilku lat pracuje z osobami niewidomymi, jest współkuratorem projektu "Rzeźbienie dotykiem". Głównym tematem, z którym pracuje autor, jest wewnętrzna przemiana człowieka poprzez bodźce zewnętrzne, poszukiwanie przejawów życia duchowego w wymiarze fizycznym.
Maryna Chorna - głównym medium twórczości jest fotografia. W swojej praktyce sięga po gatunki portretu i dziennika wizualnego. Bada prostotę codzienności, chwilę jako atom codzienności i jej wartość we wspólnym tworzeniu różnych rzeczywistości.
Kuratorka: Mariia Varlygina
Projektantka: Svitlana Koshelieva
Partnerzy wystawy: Krakowskie Forum Kultury, Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki, Fundacja Muzeum Komiksu, Stowarzyszenie FestivALT, Chekachkov Photo Academy.
Wystawa jest organizowana w partnerstwie z Krakowskim Forum Kultury, które jest głównym operatorem projektu "Program wsparcia dla ukraińskich twórców i twórczyń" wspierającego artystów z Ukrainy na terenie Miasta Krakowa. Wystawa jest częścią cyklu wystaw "Fight With Art", realizowanych od marca 2022 roku w Krakowie.
Chwila. Bardzo długi czas
Miejsce wystawy:
Dworek Białoprądnicki
Adres:
Białoprądnicka 3
:
Kraków