Książka "O radości i fotografii - antyporadnik" napisana wspólnie przez Jerzego Buszę oraz Wojciecha Tuszko, wydana przez Centralny Ośrodek Metodyki Upowszechniania Kultury w 1986 roku.
Fenomen fotografii polega na tym, że w rezultacie jej użycia otrzymujemy jak gdyby "obraz" zawartości ludzkiej wyobraźni z momentu wykonania fotografii...
Jerzy Busza
Spis treści:
- Wstęp w mimoolnej formie listu
- Rozdział pierwszy, który można opuścić przy czytaniu
- Rozdział drugi, bardzo wazży, ale nie najważniejszy
- Rozdział trzeci, niewąpliwie istotny, lecz za krótki
- Rzdział czwarty, o przyjemnościach towarzyskiego życia
- Posłowie do tej tylko części "Antyporadnika"
- Drugi wstęp w formie listu
- Aparat fotograficzny
- Obiektyw aparatu fotograficznego
- Sprzęt pomocniczy
- Ciemnia fotograficzna
- Materiały światłoczułe
- Zdjęcia
- Obróbka materiałów fotograficznych
- Fotografia barwna
- Zakończenie
O radości i fotografii - antyporadnik
- Autorzy: Jerzy Busza, Wojciech Tuszko
- Okładka, karta tytułowa: Anna Skorupska-Ekes
- Redaktor: Jolanta Masłowska
- Wydawnictwo: Centralny Ośrodek Metodyki Upowszechniania Kultury
- Rok wydania: 1986
- ISBN: 83-7010-041-4
- Typ okładki: miękka
- Liczba stron: 140
- Wymiary: 165x125 mm
- Język: polski
- Wydanie: pierwsze
Jerzy Busza (1947-1997) - filozof i krytyk sztuki, poeta, publicysta związany ze środowiskiem twórców awangardowych. W latach 70. współpracował z redakcją Kultury i redakcjami najważniejszych czasopism poświęconych fotografii (Fotografia, Foto). W latach 80. w założonym przez siebie biuletynie Obscura poświęconym sztuce fotografii, pisał teksty z pogranicza fotografii i filozofii. Swoje rozważania umieścił również w kilku książkach: Wobec fotografii, Wobec fotografów, Wobec odbiorców fotografii, Gawędy o sztuce - tak zwany poradnik.
Wojciech Tuszko (ur. 1921 r.) doktor chemii, członek honorowy ZPAF, członek honorowy Stowarzyszenia Twórców Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej. Sekretarz Rady Federacji Amatorskich Stowarzyszeń Fotograficznych w Polsce. Współtworzył magazyn Fotografia, pracował w laboratoriach fotograficznych, w których opracowywał metody obróbki zachodnich materiałów światłoczułych w oparciu o środki dostępne w Polsce. Był popularyzatorem fotografii, tłumaczem literatury fotograficznej, twórcą haseł w encyklopedii PWN dotyczących fotografii, był jurorem w licznych konkursach fotograficznych oraz krytykiem. Jest autorem m.in. książki "Powiększenie fotograficzne", broszury "Robimy przeźrocza".