Monografia "Bolesławiec. Ruch fotograficzny 1945-2011" to pierwsze opracowanie prezentujące historię i działalność fotograficzną w Bolesławcu w latach 1945-2011. Publikacja zawiera archwalne fotografie, materiały, prezentacje i wspomnienia twórców tworzących miejski ruch fotograficzny, który był skupiony w Bolesławieckim Towarzystwie Fotograficznym. Książka została wydana 2011 roku, przez Muzeum Ceramiki w Bolesławcu.
Inspiracją dla powstania albumu "Bolesławiec - ruch fotograficzny w latach 1945-2011” były dwie rocznice, przypadające na lata 2011 i 2012. w 1972 roku powstała w Bolesławcu Pracownia Fotograficzna przy SM "Bolesławianka", w której przez lata kształciły się kolejne pokolenia amatorów fotografii. autorzy publikacji uznali to wydarzenie jako symboliczną datę zainicjowania zorganizowanego ruchu fotograficznego w Bolesławcu.
Drugim bardzo ważnym jubileuszem jest przypadająca w 2011 roku 30. rocznica powołania, funkcjonującego do dziś, Bolesławieckiego Towarzystwa Fotograficznego, którego działalność zapisała się trwale w życiu kulturalnym miasta. w niniejszej publikacji zaprezentowano zbiory fotografii, ukazujące przemiany Bolesławca na przestrzeni lat - począwszy od zniszczeń powojennych i odbudowy miasta poprzez tworzenie nowych dzielnic mieszkaniowych po wydarzenia współczesne. zdjęcia te są jednak szczególne. wykonywane były wyłącznie przez miejscowych fotografów. stąd nie mają one wyłącznie dokumentalnego charakteru, a są subiektywnym, często impresyjnie oddanym obrazem świata. Miasto na nich ukazane to piękno architektury, ale też miejsce wychowania i zamieszkania, to ludzie i wydarzenia, a przede wszystkim uczucia i emocje. Fotografie, które oddają życie miasta i jego mieszkańców.
Anna Bober-Tubaj, Agata Kozioł, Anna Puk
Książce towarzyszyła jubileuszowa wystawa fotografii "Bolesławiecki Ruch fotograficzny po 1945 roku" która miała miejsce w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu w 2011 roku.
Bolesławiec. Ruch fotograficzny 1945-2011
- Redakcja: Anna Bober-Tubaj, Agata Kozioł, Anna Puk
- Opracowanie: Roman Hryciów, Dorota Kasprzyk, Paweł Kijewski, Grzegorz Matoryn, Bogumiła Moniatowicz, Janusz Moniatowicz, Jerzy Paluszczyszyn, Andrzej Pytliński, Grzegorz Sidorowicz, Jana Trawniczek oraz Joanna Zuchniewicz
- Projekt graficzny: Grzegorz Matoryn
- Wydawca: Muzeum Ceramiki w Bolesławcu
- Rok wydania: 2011
- Ilość stron: 124
- Wymiary: 240x170mm
- Oprawa: twarda
- Język: polski
- Wydanie: pierwsze