Album fotografii Bogdana Konopki "Rézonans" prezentuje zdjęcia wykonane zagłębieniu górniczym Nord-Pas de Calais potomkom polskiej emigracji z początku XX wieku i lat 80-tych. Album wydany w 2008 roku przez francuskie wydawnictwo Filigranes Editions.
Osobiste spojrzenie Bogdana Konopki na polską społeczność we Francji. Książka jest częścią dziedzictwa i perspektywy społecznej regionu Nord-Pas-de-Calais. Autor utrwala kruche chwile, przedstawia nam obrazy, które jednocześnie przejmują kontrolę nad upływającym czasem i świadczą o głębokich przemianach.
Jak cienka jest nić, która łączy tych, których ożywia kultura, patrząc przez pryzmat dziedzictwa, które czasami jest przekazywane, czasem zagubione i które chcemy znaleźć, a żywą i rozdartą historią tych, którzy ze względów ekonomicznych czy politycy musieli wyjechać, żeby dalej istnieć?
Jaki związek można nawiązać między portretem a krajobrazem, wspólnotą a terytorium? Przemiana krajobrazu idzie w parze ze zmianą krajobrazu społeczności polskiego pochodzenia, fragmentarycznej, niejednorodnej, a jednocześnie zachwycająco żywej.
Rézonans
- Zdjęcia: Bogdan Konopka
- Tekst: Janine Ponty, Jacqueline Konopka
- Tłumaczenie na polski: Agnieszka Żuk
- Wydawnictwo: Filigranes Editions
- ISBN: 978-2-350-46118-2
- Rok wydania: 2008
- Oprawa: twarda
- Ilość stron: 120
- Wymiary: 225x225 mm
- Język: francuski, polski
- Wydanie: pierwsze
Bogdan Konopka (1953-2019) - fotograf, krytyk, publicysta, pedagog i podróżnik. Należał do ZPAF. Tworzył od połowy lat 70. XX wieku. Był jednym z głównych twórców nurtu tzw. fotografii elementarnej, której program opracowywał w latach 1982-85 przy galerii Foto-Medium-Art we Wrocławiu. Fotograf i krytyk związany od roku 1994 z Pismem Artystycznym "Format" oraz Kwartalnikiem "Fotografia" (2000-12). Prowadził autorskie pracownie fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Fotografii w Arles we Francji (1994-97), Warszawskiej Szkole Fotografii (2009-11) oraz w Ecole de la Photographie de Vevey w Szwajcarii (2006-16). Laureat Grand Prix de la Ville de Vevey w Europejskim Konkursie Fotografii w 1998 roku. W swej twórczości preferuje fotografię srebrową, najchętniej wielkoformatową. Interesują go nade wszystko możliwości rejestracji indywidualnych aspektów przeżyć duchowych nazywanych roboczo pejzażem wewnętrznym. Prace artysty są wystawiane w wielu krajach na całym świecie, znajdują się w kolekcjach znanych muzeów, m.in.: Centre Pompidou w Paryżu, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Collections du Ministre de la Communaute Francaise de Belgique w Brukseli, Domu Fotografii w Moskwie.
Podobne artykuły: