Bogdan Konopka - Rekonesans - katalog wystawy

Katalog wystawy fotografii Bogdana Konopki "Rekonesans" która miała miejsce w Galerii pf w Poznaniu w 2001 roku. Wystawa została zorganizowana w ramach XI Dni Kultury Francuskiej.

Zatrzymując w kadrze nieuchronne przemijające sytuacje, a przede wszystkim architekturę, pomniki, cmentarze artysta stara się przywoływać nostalgiczne, romentyczne piękno zmuszając jednocześnie do chwili zadumy nad historią. Opuszczone zapomniane miejsca, puste strychy, ulice. zaułki, korytarze przypominają także o alienacji człowieka, o jego samotnej drodze przez życie. Ale miejsca opuszczone przez człowieka nie zawsze są opuszczone przez Boga. Światło przy wyjściu z tunelu, kwitnące drzewa widoczne przez okno rudery, figura Panny Marii oglądana z okien ciemnego pomieszczenia to nasza nadzieja. (...)

Krzysztof Jurecki

Rekonesans / Reconnaissances

  • Zdjęcia: Bogdan Konopka
  • Tekst: Krzysztof Jurecki
  • Tłumaczenie: Krzysztof Wojciechowski
  • Wydawnictwo: Galeria pf / Centrum Kultury Zamek
  • Rok wydania: 2001
  • Oprawa: miękka
  • Ilość stron: 20\
  • Wymiary: 210x210mm
  • Język: polski, angielski
  • Wydanie: pierwsze

Bogdan Konopka (1953-2019) - fotograf, krytyk, publicysta, pedagog i podróżnik. Należał do ZPAF. Tworzył od połowy lat 70. XX wieku. Był jednym z głównych twórców nurtu tzw. fotografii elementarnej, której program opracowywał w latach 1982-85 przy galerii Foto-Medium-Art we Wrocławiu. Fotograf i krytyk związany od roku 1994 z Pismem Artystycznym "Format" oraz Kwartalnikiem "Fotografia" (2000-12). Prowadził autorskie pracownie fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Fotografii w Arles we Francji (1994-97), Warszawskiej Szkole Fotografii (2009-11) oraz w Ecole de la Photographie de Vevey w Szwajcarii (2006-16). Laureat Grand Prix de la Ville de Vevey w Europejskim Konkursie Fotografii w 1998 roku. W swej twórczości preferuje fotografię srebrową, najchętniej wielkoformatową. Interesują go nade wszystko możliwości rejestracji indywidualnych aspektów przeżyć duchowych nazywanych roboczo pejzażem wewnętrznym. Prace artysty są wystawiane w wielu krajach na całym świecie, znajdują się w kolekcjach znanych muzeów, m.in.: Centre Pompidou w Paryżu, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Collections du Ministre de la Communaute Francaise de Belgique w Brukseli, Domu Fotografii w Moskwie.

Podobne artykuły:

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.