Arkadiusz Gola - Drogi - katalog wystawy - Galeria Sztuki Wysoka 2020

Książka fotograficzna śląskiego fotoreportera Arkadiusza Goli "Drogi" która została wydana, przy okazji wystawy fotografii w Galerii Sztuki Wysoka w Sosnowcu, w marcu 2020 roku.

Z pozoru niczyja, zawsze jest czyjaś. I nie chodzi tutaj o akt jej własności, ale fakt przynależności do miejsca, a do niego zawsze prowadzi jakaś droga. W swoim skomplikowaniu, w pięknie i brzydocie, w wielowymiarowości…

Jest droga wyboru, wyboru dnia i godziny, miejsca i ludzi, drugiego człowieka. To drogi oswojone, osobiste tak bardzo, że każde zejście z nich wywołuje emocje niepodobne do innych.

Obawa o drugiego bliskiego, o dziecko, partnera, rodziców, o psa i kota, przyjaciół. Bo droga może wyrwać z poczucia bezpieczeństwa…

Stratą byłoby jednak nie zaryzykować nią iść, w podskokach przez podwórko, do szkoły, na trzepak. Podbiec, podejść, zapytać, zapukać, wejść.

Odważmy się popatrzeć się na czyjąś drogę inaczej niż na skróty. Siedzi z butelką w ręku, klęka, żegna się… Zdrowaś Mario, łaski pełna, pcha wózek, niesie dywan, odpala jednego od drugiego.

Dom się wali a on stoi, podpiera sam sobą wszystko co ma, zakrywa rękami twarz.

Radość, płacz … dzień dobry na tym świecie, na Twojej drodze najmniejszy człowieku. Masz, jest Twoja, zapiszesz ją, być może najlepiej jak będziesz potrafił. A może trochę poddasz się losowi, być może powiesz, że o niej zadecydował zbieg okoliczności. Ale idź. Idź...

Małgorzata Kamińska

Drogi / the Ways

  • Fotografie: Arkadiusz Gola
  • Tekst: Małgorzata Kamińska
  • Cytat: Jan Himilsbach
  • Projekt i skład katalogu: Paweł Dusza
  • Tłumaczenie: Zofia Skórka
  • Wydawca: Galeria Sztuki Wysoka w Sosnowcu
  • ISBN: 978-83-949608-7-2
  • Rok wydania: 2020
  • Ilość stron: 72
  • Wymiary: 212x210mm
  • Oprawa: miękka
  • Język: polski, angielski
  • Wydanie: pierwsze

Arkadiusz Gola - pedagog i doktor Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Urodził się w 1972 r. w Rudzie Śląskiej, obecnie mieszka w Zabrzu. Zajmuje się fotografią dokumentalną, przede wszystkim rejestrując zmiany zachodzące w społeczeństwie Polskim po 1989 r. Szczególnie interesują go miejsca związane z przemysłem, który pod koniec XX w. w Polsce znacznie się skurczył. Jako fotoreporter prasowy pracuje od 1991 r., od 1996 - w redakcji Dziennika Zachodniego na Górnym Śląsku; zdobywał nagrody w najważniejszych krajowych konkursach fotografii prasowej, m.in. Polskiej Fotografii Prasowej, BZ WBK Press Foto, Newsreportaż, Śląskiej Fotografii Prasowej, Grand Press Photo, w 2010 r. otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Zabrze w Dziedzinie Kultury; dwukrotny stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. W 2017 r. odznaczony odznaką honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej" nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego; jego zdjęcia znajdują się w zbiorach Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Miejskiego w Zabrzu, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie, Muzeum Umeni w Ołomuńcu i w zbiorach francuskiego regionu Nord- Pas-de-Calais; jest członkiem ZPAF; ambasador marki FUJIFILM; autor książek: Poziom na dwa łamy. Śląska fotografia prasowa w "Trybunie Robotniczej" i "Dzienniku Zachodnim". 1960-1989", Ludzie z węgla, Nie muszę wracać…, Stany graniczne, Ogrodowa 1, Nieznany dworzec, Królestwo niebieskie, Drogi; swoje prace wystawiał w kraju i za granicą (Czechy, Francja, Niemcy, Belgia, Słowacja).

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.