Książka fotograficzna składająca się ze zbioru zdjęć oraz kadrów filmowych wybranych z licznych archiwów fotograficznych i filmowych w Polsce i na świecie, przygotowana według autorskiej koncepcji Anny Duńczyk-Szulc i Agnieszki Kajczyk. Wizualne świadectwa prezentowane w publikacji powstały w latach 1940-1948 w getcie warszawskim i jego ruinach.
Prawie 300 zebranych w książce fotografii i kadrów filmowych pokazuje getto warszawskie z wielu punktów widzenia. To spojrzenia na skrzyżowanie ulic Chłodnej i Żelaznej, na którym przecinał się tłum z "aryjskiej" i "niearyjskiej" strony. Spojrzenia z zewnątrz, które natrafiały na barierę murów, oraz spojrzenia z wewnątrz – getto oglądane z perspektywy sprawców przemocy i tych, którzy przemocy doświadczali. Wreszcie spojrzenia na „miejsce po getcie”, które stało się przestrzenią upamiętnianą, politycznie znaczącą.
Fotografie i filmy, wykonywane od czasu wydzielenia w Warszawie obszaru zagrożonego tyfusem na wiosnę 1940 roku do obchodów piątej rocznicy powstania w getcie w 1948 roku, nie mają jedynie wartości dokumentacyjnej. Są zapisem różnego doświadczania przestrzeni, osobistych wyborów i odmiennych motywacji ich autorów: fotografów i filmowców żydowskiego, niemieckiego i polskiego pochodzenia, profesjonalistów i amatorów. Publikacja, przygotowana na podstawie materiałów ze zbiorów instytucji amerykańskich, izraelskich, polskich i niemieckich, pokazuje, jak bardzo złożoną kwestią jest świadectwo oparte na fotografii.
Antologia spojrzeń. Getto warszawskie - fotografie i filmy / Anthology of Glances. Warsaw Ghetto: Photographs and Films
- Koncepcja, wybór i opracowanie: Anna Duńczyk-Szulc, Agnieszka Kajczyk
- Autorzy tekstów: Anna Duńczyk-Szulc, Maria Ferenc, Agnieszka Kajczyk, Janina Struk, Tomasz Szerszeń
- Tłumaczenie na język angielski: Marcin Wawrzyńczak
- Projekt graficzny, skład i postprodukcja: Ania Nałęcka-Milach
- Przygotowanie map: Paweł E. Weszpiński
- Redaktorki prowadzące: Anna Jaroszuk, Aleksandra Kędziorek
- Redakcja językowa: Joanna Liczner, Marta Wojas
- Korekty: Magdalena Habera, Marta Wojas
- Wydawca: Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma / Muzeum Warszawy
- Rok wydania: 2023
- ISBN: 978-83-66485-93-8 / 978-83-964731-9-6
- Ilość stron: 416
- Wymiary: 222x270mm
- Oprawa: miękka
- Język: polski, angielski
- Wydanie: pierwsze
Książka otrzymała wyróżnienie w konkursie EDYCJA 2022/2023, Muzealna Książka Roku w konkursie Narodowego Instytutu Muzeów, nagrodę w kategorii wydawnictwo naukowe, wyróżnienie w sekcji Sztuka i fotografia w 64. edycji dorocznego ogólnopolskiego Konkursu - Najpiękniejsze Polskie Książki 2023 oraz Nagrodę główną - imienia Krzyśka Makowskiego i tytuł Fotograficznej Publikacji Roku 2024.