Zapraszamy 26 sierpnia 2022 roku, o godz. 18.00 do Centrum im. Ludwika Zamenhofa Białostockiego Ośrodka Kultury na wernisaż wystawy fotografii Anny Kłosek "Tam była granica". Wystawa odbywa się ramach festiwalu Wschód Kultury i potrwa do 6 listopada 2022 roku. Wstęp wolny.
Tam była granica - wystawa fotograficzna Anny Kłosek to podróż wzdłuż byłej polsko-radzieckiej granicy, istniejącej do ataku ZSSR na Polskę 17 września 1939 roku. To historia o starej polskiej granicy w nowym ukraińskim państwie. Podróż zawiodła fotografkę do małych wiosek i miasteczek dzisiejszej Ukrainy. "W poszukiwaniu opowieści o granicy, która 80 lat temu przechodziła przez te tereny, dojeżdżałam do miejsc, gdzie urywają się drogi, na zapomniane cmentarze, do wiosek, których już nie ma, bądź tych, które zaraz opustoszeją. Z tej podróży wyłania się obraz codziennego życia Ukrainy, tej oddalonej od miast i pędu współczesności, gdzie rytm dnia regulowany jest porą dojenia i wypasu, a na drogach królują 30- i 40-letnie łady. To Ukraina byłego polskiego pogranicza. Ziemia losów powikłanych. "Dawniej była tam Polska, a teraz do Polski bliżej jest niż do Kijowa" - mówią, śmiejąc się, ludzie. Większość młodych albo pracuje w Polsce albo pracowała. Wyjeżdżają z Ukrainy. Za pracą, za lepszym życiem. Na starych terenach przygranicznych zostało niewielu Polaków. Żyją tu głównie Ukraińcy, niektórzy mieli polskich dziadków, ale tych też mało. A gdzie Polacy z Waszej wsi? "Wyjechali, pomordowani, poumierali" - odpowiadają bohaterowie moich zdjęć. Historie z dawnych lat pozostały w ludziach. Najstarsi pamiętają Polskę, pamiętają wiersze i piosenki, których uczyli się w polskich szkołach. Niektóre zniekształcone są przez pamięć i czas, inne – recytowane nienaganną, przedwojenną polszczyzną. "A o tych po drugiej stronie Zbrucza mówimy Moskale. Jak za Polski, kiedy Moskal stał za rzeką" – tłumaczyli mi mieszkańcy nadzbruczańskich wsi". Pojęcie granicy nie jest jednoznaczne. Granica, która z założenia dzieli, jest tu także symbolicznym łącznikiem, zaproszeniem do rozmowy, początkiem relacji jaka tworzy się między autorem i bohaterem, a w mikrowymiarze - dialogiem polsko-ukraińskim.
Projekt "Tam była granica" realizowany był w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Anna Kłosek - dokumentalistka, fotografka uliczna. Należy do polskiego kolektywu fotograficznego Un-Posed oraz międzynarodowego kolektywu Burn My Eye. Prezentuje swoje prace podczas licznych konkursów i festiwali fotografii ulicznej m.in Eastreet, Miami Street Photography Festival, Brussels Street Photography Festival, Leica Street Photo, Street Photography Now, tu i teraz, Eyes on Main Street czy Women Street Photographers. Laureatka Grand Press Photo. Jurorka międzynarodowych i krajowych konkursów fotografii ulicznej. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prowadzi zajęcia z fotografii ulicznej w warszawskim oddziale ZPAF. Od dekady dokumentuje codzienność na Ukrainie. "The Ukraine Project" wystawiany był w ramach Carigliano Calabro Fotografia Festival oraz Festival Fotografico Europeo w Legnan.
Anna Kłosek - Tam była granica
Miejsce wystawy:
Centrum Ludwika Zamenhofa
Adres:
Warszawska 19
:
Białystok