Wojciech Migacz Sadecczyzna sto lat temuPrzedstawiamy niezwykły album pt. "Sądecczyzna sto lat temu w fotografii Wojciecha Migacza". Ponad 100 czarno-białych fotografii Wojciecha Migacza, przygotowany do druku przez Annę Bombę. Album prezentuje dokumentalne zdjęcia wykonane przez Wojciecha Migacza dzięki którym możemy zobaczyć bogactwo kulturowe, jak żyli, ubierali się i świętowali nasi przodkowie żyjący na sądeckiej wsi. Swoim własnoręcznie skonstruowanym aparatem fotograficznym uwiecznił Sądecczyznę sprzed stu lat.

Wojciech Migacz ze wsi Gostwica, urodzony w zamożnej rodzinie chłopskiej Józefa i Marii z domu Szczygieł 7 września 1874 r. w czasach galicyjskich, był człowiekiem wielu talentów. W 1890 r. ukończył ludową szkołę powszechną w Gostwicy następnie 1894 r. ukończył Cesarsko-Królewską Szkołę Przemysłu Drzewnego w Zakopanem (późniejsza szkoła Kenara), w której uzyskał specjalność tokarza i snycerza. Badacze jego życia twierdzą, że pasją do fotografii zaraził się właśnie podczas edukacji w Zakopanem. Migacz należał do pionierów fotografii na Sądecczyźnie. Samouk.

Wojciech Migacz był także rolnikiem, snycerzem, działaczem społecznym, politycznym, filantropem, założycielem wiejskiego teatru, czytelni i kas pożyczkowych. Założył również czytelnię i Ochotniczą Straż Pożarną, którą sponsorował i był jej komendantem. Był reporterem i badaczem Sądecczyzny. Sfotografował np. przejazd Wincentego Witosa oraz procesję z obrazem Przemienienia Pańskiego w Nowym Sączu. Cenną fotografią Migacza jest panorama Starego Sącza i jego okolicy, składająca się z sześciu połączonych zdjęć wykonanych w 1915 r. Dokumentował również zabudowe wsi, wykonał np. całoroczny cykl zajęć rolniczych oraz fotografie przedstawiające różne prace w gospodarstwie np. orka, siew, żniwa, wykopki, budowa chałupy chłopskiej, wyrąb drzew. Fotografował spotkania towarzyskie i rodzinne wycieczki, zabawy strażackie, wesela, chrzciny, pogrzeby. Dokumentował zwyczaje i obrzędy np. Boże Narodzenie, Niedziele Palmową oraz działalność kulturalną.

Wojciech Migacz zmarł 24 grudnia 1944 r.

Na podstawie albumu w 2015 roku powstał film dokumentalny o Wojciechu Migaczu pt. "Światłoczuły".

Sądecczyzna sto lat temu w fotografii Wojciecha Migacza

  • Autorzy: Anna Bomba
  • Wydawnictwo Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu
  • Rok wydania: 2012
  • ISBN: 9788389989512
  • Ilość stron: 160 stron

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.