Andrzej Ślusarczyk - Fotografie - katalog wystawy - Galeria BWA Wałbrzych 2018

Katalog retrospektywnej wystawy fotografii Andrzej Ślusarczyka "Fotografiie" która miała miejce od 14 grudnia 2018 do 13 marca 2019 w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA. Wystawa odbyła się w ramach III Weekendu Fotografii w Wałbrzychu.

Zaprezentowany zbiór czarno-białych fotografii - a w gruncie rzeczy obrazów utrwalonych pełną paletą szarości - jest wyborem z dzieł zrealizowanych przez autora w latach 1980-2014, z przewagą tych, które powstały około roku 2000 i później. Fotografie te zostały wykonane głównie w Wałbrzychu i okolicach, a także w miejscowościach różnych regionów Polski, w sceneriach zabudowy miejskiej, jak i natury, a tylko sporadycznie pojawiają się plenerowe portrety. Każdy z tych obrazów ma właściwą sobie siłę oddziaływania, która opiera się na podstawowym dla fotografii mechanizmie percepcji.

Autor niczego nie aranżuje przy zapisie stanu rzeczywistości, w jakiej się znalazł, ani też nie upiększa jej walorów w "postprodukcji". W istocie wybrane przez niego miejsca są mało efektowne, marginalne, często zaniedbane, zredukowane jeszcze w swoich niuansachprzez rejestrację w przedziale czeni i bieli. (...)

Adam Sobota

Fotografiie

  • Fotografie: Andrzej Ślusarczyk
  • Wstęp: Adam Sobota
  • Opracowanie graficzne: Cyryl Bartkowiak
  • Wydawca: Walbrzyska Galeria Sztuki BWA
  • Rok wydania: 2018
  • ISBN: 978-83-87820-64-0
  • Ilość stron: 70
  • Wymiary: 240x301mm
  • Oprawa: miękka
  • Język: polski
  • Wydanie: pierwsze

Andrzej Ślusarczyk (1953-2020) Z magią fotografii zetknął się w dzieciństwie dzięki ojcu Lechosławowi Ślusarczykowi. Fotografował od 1968 roku, związany z dolnośląskim środowiskiem fotograficznym. Od 1999 roku członek ZPAF. W 1977 podjął pracę fotografa w Zamku Książ, w latach 1978-1991 pracował w Biurze Dokumentacji Zabytków oraz w Teatrze w Wałbrzychu, w latach 1990-1991 pracował w prasie lokalnej związanej z "Solidarnością" oraz jako fotoreporter w prasie dolnośląskiej. Posługiwał się głównie fotografią czarno-białą, od początku interesował go krajobraz nie zdominowany obecnością człowieka, a od końca lat 70-tych tzw. fotografia socjologiczna. Był organizatorem i komisarzem plenerów fotograficznych. Brał udział w około 150 wystawach ogólnopolskich i międzynarodowych. Ważniejsze wystawy indywidualne: "Fotografia" (1973), "Fotografia w Rodzinie" (2002) i "Strefa Osobista" (2009). W 1987 roku otrzymał tytuł AFIAP Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotografii. Autorski indywidualny album "Wałbrzych Powidoki" (2010). Był współautorem kilku książek min.: "Mistrzowie Polskiego Pejzażu" (2000), "Akt w Polskiej Fotografii" (2013). Brał aktywny udział w wystawach fotograficznych w Polsce i za granicą, zdobywając wiele nagród i wyróżnień. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Okręgowego w Wałbrzychu, krakowskiej Galerii Zderzak oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Podobne artykuły

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.