Andrzej Polakowski - Pożegnanie taboru. Fotografie 1967 - album Ośrodek Brama Grodzka-Teatr NN 2007

Album Andrzeja Polakowskiego "Pożegnanie taboru. Fotografie 1967" do którego 73 czarno-białe zdjęcia powstały podczas kilku wypraw fotografika w latach 1966-67 po Lubelszczyźnie, do miejsc, gdzie za sprawą ustaw państwowych, cygańskie wozy stanęły na zawsze. Fotografie pochodzą z okolic Grabowiec, Kraśnika Fabrycznego, Lubartowa, Parczewa, Puław, oraz Hrubieszowa i Lublina. Album został wydany w 2007 roku wspólnie przez wydawnictwo Petit i Ośrodek "Brama Grodzka" - "Teatr NN".

Inspiracją do wykonania cyklu fotografii była prośba Zdzisława Kazimierczuka, który w 1966 roku zaproponował Andrzejowi Polakowskiemu zilustrowanie przygotowywanego przez siebie zbioru reportaży. Fotografie te dokumentują przymusowe osiedlanie się żyjących tam społeczności romskich. Na czarno-białych fotografiach, będących unikalnym zapisem pokazującym ostatnie chwile cygańskiej wolności przed zlikwidowaniem przez władzę komunistyczną wędrownych taborów i przymusowym osiedleniem polskich Romów. Zdjęcia naszego dziedzictwa kultury i polskiej historii najnowszej, widzimy wozy ze zdjętymi przymusowo kołami, sceny gotowania na ognisku jeszcze na leśnej polanie oraz sceny już w pokojach murowanych mieszkań. Artyście udało się zyskać zaufanie i sympatię bohaterów tej fotograficznej opowieści, zaufanie tak duże, że pozwolili mu nawet robić zdjęcia podczas handlu kradzionymi końmi w lesie. Mimo smutnej a może i tragicznej wymowy niektórych zdjęć, dominuje w nich pogoda ducha. Na wielu twarzach widać uśmiech, a uśmiechy cygańskich dzieci nie różnią się od uśmiechów ich polskich rówieśników.

W książce znalazły się teksty Romana Kwiatkowskiego, Adama Bartosza, Agnieszki Mirosławy Caban, Grzegorza Józefczuka, Marcina Skrzypeka, Agnieszki Góry oraz Marta Ślaskiej.

Fotografie "Pożegnanie Taboru" były pokazywane po raz pierwszy od 23 stycznia do 15 lutego 1969 roku w Muzeum Literackim im. Józefa Czechowicza w Lublinie. Potem pokazywana była jeszcze wielokrotnie, m.in. w 1994 roku w Teatrze NN w cyklu "Spotkania Kultur" oraz dwukrotnie w ACK UMCS "Chatka Żaka" w 1995 roku podczas prezentacji Teatru Romów "Pralipe" i w 1998 roku na "Mikołajkach Folkowych". Projekt wystawy "Pożegnanie taboru" w nowej odsłonie miał swoją premierę w Noc Świętojańską 2006 w Lublinie i powstał spośród około 700 zdjęć, z których  autor wybrał 50 fotografii. Wystawa była prezentowana również w Galerii Fotografii "Ratusz" w Zamościu w 2007 roku, w "Chatce Żaka" w Lublinie w 2010 roku, w Galerii Fotografii Fokus w Siedlcach w 2014 roku, Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach w 2017 roku oraz w Zaułku Hartwigów w Lublinie w 2019 roku.

Książka "Pożegnanie taboru" została pierwotnie wydana przez Wydawnictwo Lubelskie w roku 1968 roku, zawierała ona reportaże Zdzisława Kaźmierczuka opatrzone fotografiami Andrzeja Polakowskiego.

Pożegnanie taboru. Fotografie 1967

  • Fotografie: Andrzej Polakowski
  • Wybór i układ zdjęć: Andrzej Polakowski, Małgorzata Rybicka
  • Teksty: Roman Kwiatkowski, Adam Bartosz, Agnieszka Mirosława Caban, Grzegorz Józefczuk, Marcin Skrzypek, Agnieszka Góra, Marta Ślaska
  • Redakcja: Marcin Skrzypek
  • Opracowanie graficznie: Małgorzata Rybicka
  • Skład i przygotowanie zdjęć: Amadeusz Targoński
  • Wydawca: Petit / Ośrodek "Brama Grodzka" – "Teatr NN"
  • Rok wydania: 2018
  • ISBN: 978-83-61144-04-5 / Petit
  • ISBN: 978-83-61064-02-2 / Ośrodek "Brama Grodzka" - "Teatr NN"
  • Ilość stron: 96 / aneks do albumu [8 stron]
  • Wymiary: 317x317mm
  • Oprawa: twarda
  • Język: polski
  • Wydanie: pierwsze

Album został w 2008 roku wyróżniony w konkursie "Najpiękniejsze Książki Roku", organizowanym przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek.

Andrzej Polakowski (1937 r.) - jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie, ukończył Wydział Budownictwa Politechniki Poznańskiej. Mieszka i pracuje w Lublinie, fotografuje od początku lat 50 XX wieku. W latach 1956-1960 był członkiem Poznańskiego Towarzystwa Fotograficznego. W 1961 roku został członkiem Fotoklubu "Zamek", w późniejszym czasie był współtwórcą grupy fotograficznej "Plama". Członek ZPAF, honorowy członek Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego. Uczestnik ponad 300 wystaw zbiorowych w wielu krajach Europy, m.in. Wielkiej Brytanii, Niemczech, Szwecji, dawnym ZSRR czy Czechosłowacji. Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych, prezentowanych w Polsce i za granicą. Organizator wystaw i spotkań autorskich, członek jury wielu konkursów fotograficznych.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.