Album "Zatrzymani w spojrzeniu. Wielkopolan album rodzinny - fotografie do roku 1919" to nizwykła bogato ilustrowana publikacja, uzupełniona bibliografią, spisem zakładów, atelier fotograficznych i fotografów, omówieniem historycznym. Książka została wydana w 2000 roku przez Muzeum Narodowe w Poznaniu.
Album powstał z potrzeby pamięci, może niedoskonałej, ale zachowującej obraz żywych, choć już nieżyjących ludzi. Album ten powstał również z poczucia wspólnoty, bo w naturze ludzkiej, w doświadczeniu życia, mimo upływu lat, nie tak wiele się zmieniło. Wreszcie, album ten jest próbą przejrzenia się w historii, będąc „albumem rodzinnym”, w którym wspomina się twarze i losy konkretnych ludzi, chce być także „albumem Wielkopolan”, szkicem do portretu dawnej społeczności. W XIX wieku tkwią przecież korzenie naszego poczucia tożsamości.
Wypożyczając swoje fotografie Wielkopolanie sami stworzyli wystawę i prezentowany album. Zdjęcia pogrupowano w kilka obszarów tematycznych: od narodzin do śmierci, rody i rodziny, w szkole i na uniwersytecie, w życiu publicznym, na przełomie epok, przesłanie pamięci.
Niezwykłe świadectwo minionej epoki i dawnej kultury materialnej.
Zatrzymani w spojrzeniu. Wielkopolan album rodzinny - fotografie do roku 1919
- Autor: Andrzej Niziołek
- Współpraca: Magdalena Warkoczewska
- Wstęp: Przemysław Matusik
- Wydawnictwo: Muzeum Narodowe w Poznaniu
- Rok wydania: 2000
- ISBN: 83-8529-698-0
- Oprawa: twarda
- Ilość stron: 159
- Wymiary: 240x340mm
- Język: polski
- Wydanie: pierwsze
Andrzej Niziołek - urodził się w 1963 roku w Rawiczu. Dziennikarz, redaktor, kurator wystaw, przewodnik wycieczek. Ukończył studia kulturoznawcze (UAM). Autor książki "Odkrywam". O Stanisławie Mrowińskim (otrzymała nagrodę Biblioteki Raczyńskich "Książka lata 2006" oraz współautorem książek "Biblii dziennikarstwa" i "Fira. Poznańscy Żydzi. Opowieść o życiu.".