Album "Nad Kamienną" to osobista opowieść Andrzeja Łady, prezentująca barwne fotografie piękna dzikiej rzeki, która broni się przed naporem człowieka - wykonane podczas siedmiu lat wędrówek brzegiem rzeki Kamiennej. Album wydany w 2013 roku przez wydawnictwo New Fine Grain.
Kamienna zaczyna swą wędrówkę ku Wiśle z wyniosłości leżącej 36o metrów ponad poziomem morza, by oddać jej swe wody 156 kilometrów dalej, w ujściu na wysokości 130 m n.p.m. Zrazu gna z młodzieńczym wigorem wprost na południe, ale gdy rozpędzona wpadnie w stawy Sołtykowa - wyhamuje animusz rzeki górskiej i utraci dziesięciostopniowy - to sporo - spadek. Zwolni może też dlatego, aby wobec ruin dawnej cegielni oddać się refleksji, że oto żegna się ze swobodą i beztroską, a przed nią praca i przypisane do niej obowiązki. Bo oto wkracza do krainy wywianowanej przez naturę w liczne bogactwa, które odkrył człowiek co tu trafił i zaczął tworzyć zręby przemysłu, aż w końcu dolinę rzeki przeobraził w industrialne zagłębie. Zapędził rzekę do roboty... To ciekawe miejsce. W pobliżu, w kopalniach gli-ny, odkryto tropy dinozaurów, co potwierdziło hipotezę, że te wielkie gady faktycznie mają tutejszą metrykę. Tu znajdowano gagaty, półszlachetne ka-mienie zwane czarnym bursztynem, w czasach powstania styczniowego wykorzystywane do wyrabiania biżuterii żałobnej. Wreszcie trzeba powiedzieć, że tutaj Kamienna ostro skręca na wschód, od Skarżyska zaś odbija nieco na południe i trzyma kurs równoległy do Łysogór - głównego pasma gór, które wzięty nazwę od relikwii drzewa krzyża świętego umieszczonych w benedyktyńskim klasztorze na najwyższej wyniosłości tego łańcucha, który rzeka ma po swej prawej stronie. Po ponad 7o kilometrach osiąga Ćmielów, gdzie się popisuje iście karkołomnym zwrotem ku północy, nie poradziła sobie bowiem z geologiczną formacją, która stanęła jej na drodze. Koło Bałtowa przerzyna się malowniczym przełomem w wapieniach, dalej toczy się leniwie, meandruje i kluczy, ostatnie zaś dwa kilometry płynie równolegle do Wisły jej pradoliną, jakby chciała opóźnić spotkanie z królową polskich rzek, ale przecież jest ono nieuchronne i przeznaczenie Kamiennej jako jej lewego dopływu spełnia się ostatecznie w Kępie Piotrowińskiej. (...)
Jerzy Daniel
Nad Kamienną
- Fotografie: Andrzej Łada
- Tekst: Jerzy Daniel
- Tłumaczenie: Jerzy Gałęzia
- Wydawca: New Fine Grain
- Rok wydania: 2013
- ISBN: 978-83-62485-33-8
- Ilość stron: 216
- Wymiary: 222x295mm
- Oprawa: twarda
Język: polski, angielski - Wydanie: pierwsze
Andrzej Łada (ur. 1953 r.) artysta fotografik członek ZPAF. Studiował na Politechnice Świętokrzyskiej. Autor wielu wydawnictw albumowych "Ostrowiec Świętokrzyski", "Alchemia Światła", "Powiat Ostrowiecki", "Ziemia Ostrowiecka - Perły Kultury i Przyrody", "85 lat Parafii Najświętszego Serca Jezusowego", "400 lat Kolegiaty Świętego Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim", "Zachować wspomnienia’’, "Flisacy". Prezes Fotoklubu "Galeria" MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim. Kurator wystaw fotograficznych. Autor kilkunastu wystaw indywidualnych prezentowanych w kraju i za granicą. Odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej, oraz brązowym medalem Gloria Artis.