Katalog wystawy fotografii Andrzeja Jerzego Lecha "Dziennik Podróżny - Ameryka" która miała miejsce w galerii Pusta Górnośląskiego Centrum Kultury w Katowicach w marcu 2002 roku.
Zdjęcia te nie są wspomnieniami z miejsc, do których Andrzej dotarł w swojej podróży przez życie. Jest to swoista dokumentacja konfrontacji z nimi, ale nie taka, jaka cechuje dokumentację reporterów. Jest to bowiem jakiś osobisty rozrachunek z własną pamięcią, do której przymocowane zostały chwile z egzystencji innych ludzi, których już nie ma, a których opowiadania okaleczone są właśnie z ilustracji, które moglibyśmy oglądać ich słuchając. W Paryżu mieszka Roberto Michael, tłumacz, postać tajemnicza, ale ciesząca się ogromnym zaufaniem Andrzeja. W swoich listach do niego Andrzej zwierza mu się często ze swoich refleksji z miejsc, które odwiedzał, które potem utrwalił na swoich zdjęciach. "W poniedziałek bytem z Magdą kolejny raz na Coney Island. Lubię to miejsce. Lubię je, bo ma piękną historię. Lubię je za wyjątkową fotogeniczność i za jakiś wiszący ciągle w powietrzu nastrój i klimat, aurę przeszłości, aurę czasu, który bezpowrotnie minął. Tu świetnie mi się fotografuje Tak jak kiedyś i tym razem fotografowałem też plażę, Atlantyk i zniszczone obiekty starego wesołego miasteczka. " W innym liście: "Dzisiaj jest wielka mgła. Otwieram okno i widzę Maty Staw. Gdzieś zapodział się Empire State Building. Nie widać też Hudson River, przez która przepływam promem dwa razy dziennie. Karkonosze i pokój numer siedemnaście" Te ciągle zaskakujące skojarzenia! O jednym ze swoich zdjęć Andrzej napisał: "Piękna jest ta fotografia i do tego wszystkiego dołożyłem jej jeszcze idiotycznie śmieszny haczyk. I ta staroświecka zasłona z frędzelkami. Mówią fotograficzne myślenie. Bzdury są to oczywiście! Ja mówię o bolesnym przewidywaniu nadchodzącej podróży, o uczuciu pustki, oderwania, mówię kolejny raz o tym, że tęsknię. To zdaje się jest początek niekończącej się już nigdy rozmowy". Obrazy wy-chodzące spod ręki Andrzeja są dokumentacją podróży w czasie. Podróży jednak, która jest umiejscowiona w jakimś punkcie niewiadomym, bez odniesienia do jej początku i do jej końca. Jest to zapewne moment, w którym taka podróż jest jeszcze możliwa. Jeśli się bowiem uważnie wpatrzeć w tę zasłonę przykrywającą owe fotografie, można by dojrzeć tętniące tam życie. Oczywiście potrzeba do tego wyobraźni, ależ czyż jest to zadaniem aż tak trudnym? Spróbujcie opowiedzieć któryś z tych obrazów sięgając do skarbca "osobistej" pinakoteki. Kiedy oglądam te obrazy, uświadamiam sobie już po raz nie wiem który, jak bezradne są próby opisania podobnych doznań słowem. Chowam więc moje wiersze do szuflady, gdy ty...
Krzysztof Rytka
Dziennik Podróżny - Ameryka / Travel Journal - America
- Fotografie: Andrzej Jerzy Lech, Ludwik Lech
- Tekst: Krzysztof Rytka
- Tłumaczenie: Agnieszka Lech
- Redakcja Katalogu: Wojciech Zawadzki
- Wydawca: Galeria Pusta / Górnośląskie Centrum Kultury Katowice
- Rok wydania: 2002
- ISBN: 83-88418-24-6
- Ilość stron: 16
- Wymiary: 210x297mm
- Oprawa: miękka
- Język: polski, angielski
- Wydanie: pierwsze
Andrzej Jerzy Lech (ur. 1955 r. we Wrocłwaiu) jeden z najważniejszych polskich dokumentalistów, fotograf, artysta i pasjonat mieszkający i pracujący od 1989 roku w New Jersey i w Nowym Jorku. W latach 1981-1984 studiował na Wydziale Fotografii Artystycznej Konserwatorium Sztuki w Ostrawie (Czechy). Od 2000 roku członek ZPAF. W latach osiemdziesiątych związany był z grupą fotografów działających we wrocławskiej Galerii Foto-Medium-Art. W latach 1986-1987 prowadził w Opolu domową prywatną Galerię w Drodze. Od 1979 roku do chwili obecnej pracuje nad wielkim fotograficznym cyklem "Kalendarz szwajcarski, rok 1912", do którego powstają co roku dziesiątki nowych prac. Od 1996 roku realizuje projekt pod nazwą" Dziennik podróżny". W 2005 roku rozpoczął prace nad monumentalnym zbiorem dokumentalnym pod tytułem "Panoramiczny dziennik podróżny", używając do jego realizacji starej drewnianej kamery fotograficznej na format negatywu 7 x 17 cali. Cykle te są projektami życia Lecha dedykowanymi wędrującym fotografom, biorącym w przeszłości udział w fotograficznych ekspedycjach. Twórca ważnych dla rozwoju najnowszej polskiej fotografii wystaw, takich jak "Kalendarz szwajcarski, rok 1912", "30 fotografii", czy też "Dziennik podróżny". Prace artysty znajdują w zbiorach Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Śląskiej Kolekcji Sztuki Współczesnej w Katowicach, Kolekcji Sztuki Współczesnej Pfizera i Icon Pictures w Nowym Jorku oraz w Jersey City Museum w Jersey City, New Jersey, USA. Andrzej Jerzy Lech jest autorem, współautorem wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych.