Książka wydana przy okazji wystawy fotografii Allana Sekuli "Polonia i inne opowieści", która miała miejsce w warszawiej "Zachęcie" od 11 grudnia 2009 do 28 lutego 2010 roku.
Projekt fotograficzny "Polonia i inne opowieści" został zrealizowany w latach 2007 - 2009, koncentrował się wokół dwóch głównych zagadnień: społecznego zaangażowania oraz poszukiwania obszaru, w którym to, co prywatne, osobiste łączy się z tym, co uniwersalne i powszechne.
Problematyka ta jest najmocniej zaakcentowana w najnowszej pracy Allana Sekuli, zrealizowanej specjalnie dla Zachęty oraz słynnej uniwersyteckiej galerii, The Renaissance Society w Chicago. To tytułowa Polonia i inne opowieści, w której artysta dotyka wątków bardzo osobistych, związanych z polskimi korzeniami jego rodziny ze strony ojca, jak i ogólnym problemem emigracji, Polonii chicagowskiej i szeroko ujętych relacji polsko-amerykańskich, widocznych w gospodarce czy polityce. Prezentacji tej pracy towarzyszą fotografie (pokazane w formie projekcji slajdów) wykonane przez Sekulę w czasie jego pierwszej podróży do Polski, zimą 1990 roku (Chodzenie po wodzie, 1990 / 1995). Stanowią one ciekawy kontrapunkt dla zdjęć powstałych w 2009 roku. Pokazują nasz kraj w początkach przemian, które doprowadziły do wstąpienia Polski do NATO i Unii Europejskiej.
W książce znalazły się teksty Allana Sekuli oraz Hilde van Gelder, Katarzyny Ruchel-Stockmans i Hamzy Walkera.
Wystawa pokazywana była wcześniej w 2009 roku w Renaissance Society at The University of Chicago, oraz w Ludwig Museum w Budapeszcie i Galerii Belfast Exposed w Irlandii Północnej w 2010 roku.
Polonia i inne opowieści
- Koncepcja, fotografie: Allan Sekula
- Redakcja: Karolina Ziębińska-Lewandowska
- Tłumaczenie: Marcin Wawrzyńczak
- Projekt: Iwo Rutkiewicz
- Wydawca: Zachęta Narodowa Galeria Sztuki / The Renaissance Society at The University of Chicago
- Rok wydania: 2009
- ISBN: 978-83-60713-36-5
- Oprawa: miękka
- Ilość stron: 120
- Wymiary: 230x275mm
- Język: polski
- Wydanie: pierwsze
Allan Sekula (1951-2013) amerykański artysta fotograf i filmowiec, autor esejów krytycznych. Studiował sztuki wizualne na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego. Był związany jako wykładowca z programem fotografii i mediów realizowanym w California Institute of the Arts. Jego teksty o historii fotografii przyczyniły się do zrewolucjonizowania krytyki sztuki i stanowią fundamentalny wkład w pisarstwo o fotografii. Od początku lat 70., kiedy jako uczeń m.in. Johna Baldessariego i Herberta Marcuse'a rozpoczynał działalność artystyczną, poddaje krytyce utrwalone mity społeczeństwa kapitalistycznego, a także skonwencjonalizowane sposoby reprezentacji i odbioru sztuki. W centrum jego zainteresowania zawsze jest człowiek, często bezsilny wobec wielkiego, obecnie globalnego kapitału i ogólnoświatowej geopolityki. Sekula wierzył, co potwierdzał wielokrotnie swoimi dziełami oraz postawą społeczną i intelektualną, że sztuka, choć nie może podważyć tego porządku, jest w stanie go demaskować i rozbijać jego hegemonię. Autor publikował m.in. w tak prestiżowych czasopismach, jak "October", "Artforum", "Afterimage". Swoje prace prezentował na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Autor książek w których poruszał kwestie nierówności społecznej związanych z globalną gospodarką i postępującą globalizacją, był również twórcą filmów. Jego prace znajdują się w Museum of Contemporary Art w Los Angeles, Pompidou Center w Paryżu, Centro de Estudos Fotograficos w Vigo, National Museum of Contemporary Art w Atenach, Fonds National d'Art Contemporain w Paryżu oraz wielu innych kolekcjach na świecie.