Książka Alfreda Ligockiego "Czy istnieje fotografia socjologiczna?" jest kontynuacją wcześniejszych refleksji autora nad fotografią. Książka została wydana przez Wydawnictwo Literackie w 1987 roku.
Przedmiotem rozważań Alfreda Ligockiego w ostatniej książce jest tym razem przede wszystkim fotografia dokumentalna, jej definicja, funkcja społeczna i kulturowa. W latach 70-tych XX wieku pojawiło się w Polsce pojęcie "fotografii socjologicznej" - pojęcie to wzbudziło szereg zastrzeżeń, ale objęty nim nurt twórczości fotograficznej jest zjawiskiem którego wagi nie można przecenić.
Książka została wydana kilka lat po śmierci autora w 1987 roku, dzięki staraniom przyjaciół.
Spis treści
- Uwagi wstępne
- Fotografia a socjologia
- Funkcje poznawcze fotografii
- Fotografia a społeczeństwo
- Problemy fotografii społecznej
- Historia fotografii społecznej
- Fotografia społeczna w Polsce
- Uwagi końcowe
- Indeks nazwisk
- Spis ilustracji
Czy istnieje fotografia socjologiczna?
- Autor: Alfred Ligocki
- Projekt okładki: Janusz Wysocki
- Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
- Rok wydania: 1987
- ISBN: 83-08-01560-3
- Oprawa: miękka
- Ilość stron: 132
- Wymiary: 120x210 mm
- Język: polski
- Wydanie: pierwsze
Alfred Ligocki (1913-1984) - radca prawny, krytyk sztuki, eseista, tłumacz, redaktor miesięcznika "Odra" i wydawnictwa "Śląsk", wnikliwy obserwator przemian zachodzących w sztuce współczesnej na Górnym Śląsku. Napisał ponad 20 opracowań analitycznych i biograficznych, opracował szereg katalogów do wystaw fotograficznych, tekstów do albumów, a także kilkunaście publikacji z dziedziny historii sztuki, plastyki i fotografii. Niezwykle zasłużony dla środowiska fotograficznego na Śląsku gdzie mieszkał z wyboru. Był autorem wielu książek np. "Cézanne: u źródeł rewolucji w plastyce" z 1960 roku, "Fotografia i sztuka" i "Malarstwo dzieci" z 1962 roku, "Trzy spotkania ze światem widzialnym. Picasso. Matisse. Leger." z 1967 roku, "Plastyka współczesna. Na tropach jej przemian" z 1968 roku, tom esejów "O nowy kształt polskiej sztuki" z 1970 roku, "Artyści dnia siódmego" z 1971 roku, książki "Józef Pankiewicz" i "Sztuka renesansu" z 1973 roku, album "Vincent van Gogh" z 1976 roku, "Plastycy Śląska i Zagłębia" z 1977 roku, "Fotograficzne penetracje" z 1979 roku. Oraz książka wydana już po śmierci autora "Formy i ludzie. Almanach fotografiki śląskiej ZPAF" z 1988 roku.