Monografia poświęcona twórczości plastycznej "Plastycy Śląska i Zagłębia" której autorem jest Alfred Ligocki to opracowanie dorobku plastyków i artystów sztuki współczesnej związanych z regionem Śląska i Zagłębia. Książka została wydana w 1977 roku przez wydawnictwo Śląsk.
Książka powstała w wyniku wieloletniej pracy jaką autor, włożył w gromadzenie dokumentacji oraz materiałów potrzenych do powstania publikacji. Album w całości jest jest pracą wykraczającą poza granice regionu. Podstawową częścią ksiązki jest esej "30 lat plastyki śląskiej" Jest tam zawarty bogaty materiał historyczny i faktograficzny, jak i szerokie spojrzenie na rozwój sztuk plastycznych na Śląsku i w Zagłębiu. Druga część albumu przedstawia 58 sylwetek twórców pochodzących ze śląska i Zagłębia. Część ilustracyjna zaweira szereg prac 10 reprodukcji kolorowych i 36 reprodukcji czarno-białych.
Plastycy Śląska i Zagłębia
- Autor: Alfred Ligocki
- Obwoluta i okładka: Henryk Bzdok
- Fotografie kolorowe: Krystyna Poloczek
- Fotografie czarno-białe: Anna Chojnacka, Jan Hanusik, Józef Makal, Krystyna Poloczek, Jan Słodowy
- Redaktor książki: Czesław Ślezak
- Redaktor techniczny: Stanisław Miszto
- Korektor: Barbara Boryczko
- Wydawca: Wydawnictwo "Śląsk"
- Rok wydania: 1977
- Ilość stron: 242
- Wymiary: 187x208mm
- Oprawa: twarda
- Język: polski
- Wydanie: pierwsze
Alfred Ligocki (1913-1984) - radca prawny, krytyk sztuki, eseista, tłumacz, redaktor miesięcznika "Odra" i wydawnictwa "Śląsk", wnikliwy obserwator przemian zachodzących w sztuce współczesnej na Górnym Śląsku. Napisał ponad 20 opracowań analitycznych i biograficznych, opracował szereg katalogów do wystaw fotograficznych, tekstów do albumów, a także kilkunaście publikacji z dziedziny historii sztuki, plastyki i fotografii. Był autorem wielu książek np. "Cézanne: u źródeł rewolucji w plastyce" z 1960 roku, "Malarstwo dzieci" i "Fotografia i sztuka" z 1962 roku, "Trzy spotkania ze światem widzialnym. Picasso. Matisse. Leger." z 1967 roku, "Plastyka współczesna. Na tropach jej przemian" z 1968 roku, tom esejów "O nowy kształt polskiej sztuki" z 1970 roku, "Artyści dnia siódmego" z 1971 roku,książki "Józef Pankiewicz" i "Sztuka renesansu" z 1973 roku, album "Vincent van Gogh" z 1976 roku, "Fotograficzne penetracje" z 1979 roku. Oraz książki wydane już po śmierci autora "Czy istnieje fotografia socjologiczna" z 1987 roku i "Formy i ludzie. Almanach fotografiki śląskiej" z 1988 roku.