Aleksander Żakowicz - Szlachetne techniki fotograficzne - książka - Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Częstochowie 1989

Książka "Szlachetne techniki fotograficzne" której autorem jest Aleksander Żakowicz to obszerne opracowania szlachetnych technik stosowanych w fotografii. Książka została wydana w 1989 roku przez wydawnictwo Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie.

Techniki szlachetne rozwijały się w dobie użytkowania materiałów pozytywowych obarczonych wadą zbyt małej rozpiętości skali naświetleń w stosunku do możliwości modulowania naświetlenia obrazem zarejestrowanym na negatywie. Stosowanie technik szlachetnych zapewniało "malarską" delikatność oddawania szczegółów w światłach i cieniach obrazu, umożliwiało wpływ fotografującego na wzajemną relację natężeń tonalnych poszczególnych części obrazu dając możliwość swobodnego ukształtowania wizji artystycznej. Określając ten proces w sensie technologicznym należy stwierdzić, że techniki szlachetne powodowały takie zmiany charakterystyki materiału obrazowego, jakie są trudne do osiągnięcia nawet we współczesnej technologii fotograficznych materiałów pozytywowych. Wraz z rozwojem produkcji papierów bromowych do szybkiego kopiowania zostały techniki szlachetne zaniechane, niemniej zostawiły trwały ślad w historii fotografii i miały swój udział w rozwoju technik graficznych i poligraficznych.

Okres od końca XIX wieku do lat trzydziestych wieku XX był okresem panowania technik szlachetnych w salonach wystawowych. Pomimo ogromnej pracochłonności, jakiej wymagały fotogramy opracowywane technikami szlachetnymi ich udział w wystawach przekraczał nieraz 50% Statystyka Królewskiego Towarzystwa Fotograficznego w Londynie podaje w latach 1910 i 1911 udziały 58% i 49% prac wykonanych w tych technikach przez członków Towarzystwa. Liczby te zgodne są z podanymi przez J. Mierzecką odnośnie działalności fotograficznej na terenie Polski.

Techniki szlachetne oparte są na światłoczułości i garbujących właści-wościach soli chromu w koloidach organicznych takich jak żelatyna, kolodium, białko (albumina), guma arabska czy klej rybi lub kostny. Od-krycie światłoczułości soli chromu przypisywane jest Mungo Pontonowi w roku 1839. Odkrycie to nie znalazło praktycznego zastosowania aż do roku 1852, kiedy Fox Talbot stwierdził garbujące działanie soli chromu na żelatynę podczas naświetlania. W roku 1855 A.L. Poitevin zasto-sował ten proces do przenoszenia przedruku farbą obrazu fotograficzn3go uzyskanego w zgarbowanej solami chromu warstwie składającej się z mieszaniny albuminy, gumy arabskiej i żelatyny. Poitevin uważany jest ze twórcę metody pigmentowej i gumowej. Metody te, jak również metoda olejowa, zwane chromianowymi, są podstawowymi technikami szlachetnymi. (...)

Szlachetne techniki fotograficzne

  • Autor: Aleksander Żakowicz
  • Redaktor techniczny: Stanisław Kotlarczyk
  • Projekt okładki: Aleksander Żakowicz
  • Wydawca: Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Częstochowie
  • Rok wydania: 1989
  • Ilość stron: 135
  • Wymiary: 170x235mm
  • Oprawa: miękka
  • Język: polski
  • Wydanie: drugie

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.