Książka "Akademickie przestrzenie fotografii", powstała z potrzeby uzupełnienia stanu wiedzy z zakresu historii oraz chęci wywołania dyskusji dotyczącej obecnego kształtu i kondycji wypracowanego w ostatnich dekadach systemu kształcenia, a także wartości, jakie wnosi on do krajobrazu sztuki współczesnej. Książka została wydana w 2022 roku, przez Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu.
Jednym z wielu przejawów przemian zachodzących w Polsce po 1989 roku był bezprecedensowy rozwój szkolnictwa wyższego. Ten, dziś już analizowany przez historyków i socjologów, fenomen zaistniał również w kształceniu fotograficznym. W ostatnich trzech dekadach obserwowaliśmy liczne zmiany w praktyce nauczania fotografii oraz niewątpliwą profesjonalizację i rozwój kadr akademickich, czemu sprzyjało powstawanie nowych ośrodków. Proces ten był wspierany rosnącym zainteresowaniem zagadnieniami fotografii w środowiskach teoretyków sztuki. Jednocześnie gruntownym i nierzadko niekorzystnym zmianom podlegał równoległy, wypracowany w realiach PRL-u system kształcenia fotografów, bazujący na szkolnictwie średnim oraz kursach organizowanych przez Związek Polskich Artystów Fotografików, lokalne stowarzyszenia fotograficzne i domy kultury. Formowany po 1945 roku model zakładał, że fotografia w programach nauczania szkolnictwa wyższego była traktowana zaledwie jako przedmiot pomocniczy w kształceniu studentów różnych profesji. Sytuacja z okresu PRL-u do pewnego stopnia przy-pominała tę z czasów dwudziestolecia międzywojennego, w trakcie którego rów-nież nie było możliwości studiowania fotografii jako samodzielnego kierunku. Jednak w pierwszej połowie XX wieku, w warunkach restytuowanego państwa, istnienie jednostek umożliwiających studentom uczestnictwo w zajęciach z fo-tografii należy mierzyć inną miarą, jako wyraz nowoczesnego myślenia o kształceniu. Akademicką przeszłość fotografii, przed historycznymi zmianami 1989 roku, charakteryzuje zatem brak ciągłości i rozproszenie instytucjonalne, co niewątpliwie jest przyczyną znacznych luk w naszej wiedzy na jej temat. (...)
Książka nie jest typową pokonferencyjną publikacją - obok artykułów, które stanowią gruntownie przeredagowane teksty referatów, znalazły się w niej prezentacje wybranych pracowni fotograficznych współcześnie funkcjonujących w szkolnictwie wyższym oraz przegląd reprezentatywnych dla procesu dydaktycznego prac studenckich. (...)
Jarosław Klupś, Marianna Michałowska, Maciej Szymanowicz
Akademickie przestrzenie fotografii
- Redakcja: Jarosław Klupś, Marianna Michałowska, Maciej Szymanowicz
- Recenzenci: Andrzej Saj, Zbigniew Tomaszczuk
- Projekt graficzny i skład: Marcin Czerkasow
- Dokumentacja fotograficzna wystaw: Zachar Szerstobitow
- Korekta: Bożena Kapusta
- Wydawca: Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
- Rok wydania: 2022
- ISBN: 978-83-66608-55-9
- Ilość stron: 260
- Wymiary: 175x250mm
- Oprawa: miękka
- Język: polski
- Wydanie: pierwsze
Publikacja została dofinansowana z funduszy Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.