Dzięki wydawnictwu Czarne w 2019 roku, ukazała się w książka Agnieszki Pajączkowskiej pt. "Wędrowny Zakład Fotograficzny". Publikacja powstała w latach 2012 - 2016 kiedy to autorka - jeżdżąc 30-letnim volkswagenem T3 wzdłuż wschodniej granicy Polski, oferowała mieszkańcom wiosek wykonanie zdjęcia portretowego w zamian na jedzenie i opowieści. Nawiązując do rzemieślniczej tradycji wędrownych fotografów.
"Dzień dobry, prowadzę Wędrowny Zakład Fotograficzny. Robię zdjęcia portretowe i drukuję od ręki, na miejscu. Zdjęcia są za darmo albo za coś do jedzenia. Albo za opowieść. Bo pani pewnie stąd? Klisza nie pęknie, proszę się nie martwić - zdjęcia są cyfrowe. Wydrukuję na papierze, portret będzie tylko dla pani. Że stara i ludzi będzie straszyć? Bez obawy, nie dam go do gazety, a pani będzie miała pamiątkę. Bo kiedy pani ostatni raz zdjęcie sobie robiła? Trzydzieści lat temu? A widzi pani. Młodzi mają w komputerach, ale to nie to samo, prawda? Ja? Tak, mieszkam w samochodzie, jeżdżę latem wzdłuż granicy jak dawniej fotografowie. Pamięta pani, że portrety robili? Naprawdę płacić nie trzeba. Jajka wezmę, chętnie. Nie ma pośpiechu, pani się przyszykuje, ja zrobię zdjęcie. Ale najpierw proszę powiedzieć - jak tu jest?"
Słowa autorki książki mówią same za siebie. Koncepcja "zakładu" zrodziła się mimochodem. Autorka busem przemierzała Podlasie i napotkanym osobom proponowała zdjęcia użytkowe (wydrukowane na przenośnej drukarce) w zamian za opowieści, torbę ziemniaków czy słoik przetworów.
Agnieszka Pajączkowska, posługując się tylko intuicją, otwartością i podróżniczą ciekawością, zachowała bezcenne, często zamierające już fragmenty Polski. Dzięki jasności patrzenia i czystości postrzegania dotarła do przestrzeni, której nie jest w stanie zdefiniować żadne pojęcie. Wszystko w atmosferze dziecięcego zdumienia innością i szacunku do człowieka.
Agnieszka Pajączkowska - Wędrowny Zakład Fotograficzny
- Autorka: Agnieszka Pajączkowska
- Wydawnictwo: Czarne
- Rok wydania: 2019
- ISBN: 978-83-8049-892-1
- Wymiar: 140 x 210 mm
- Wydanie: pierwsze
- Ilość stron: 384
- Oprawa: miękka
- Język: polski
Książka dostępna również w postaci elektronicznej.
Agnieszka Pajączkowska (ur. 1986) - kulturoznawczyni, twórczyni projektów fotograficznych, kulturalnych i edukacyjnych, kuratorka wystaw fotograficznych, animatorka kultury, absolwentka Instytutu Kultury Polskiej UW. W latach 2012-2016 prowadziła Wędrowny Zakład Fotograficzny - jeżdżąc 30-letnim volkswagenem T3 wzdłuż wschodniej granicy Polski, oferowała mieszkańcom wiosek wykonanie zdjęcia portretowego w zamian na jedzenie i opowieści. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w obszarze „Sztuki wizualne”. Laureatka konkursu Kulturysta Roku 2016 - nagrody przyznawanej przez Radiowy Dom Kultury. Publikowała m.in. w „Kontekstach”, „Zagładzie Żydów”, „Widoku”, „małej kulturze współczesnej”, „Res Publice”, „Krytyce Politycznej”, „Wysokich Obcasach”. W 2017 roku była członkinią rady programowej TIFF Festival - edycji odbywającej się pod hasłem „Zasoby”. Od 2018 wchodzi w skład rady programowej Instytutu Fotografii Fort w Warszawie. W 2019 roku wydała wraz z Aleksandrą Zbroją książkę A co wyście myślały? Spotkania z kobietami z mazowieckich wsi. Za książkę „Wędrowny zakład fotograficzny” otrzymała nominację do Nagrody im. W. Kazaneckiego.