Adam Gryczyński - Czas zatrzymany. Fotografie z lat 1883-1963 z terenów Nowej Huty i okolic oraz wybór tekstów - książka

Książka "Czas zatrzymany. Fotografie z lat 1883-1963 z tenerów Nowej Huty i okolic oraz wybór tekstów" której autorem jest Adam Gryczyński to obszerne opracowanie w którym znalazło się ponad 400 zdjęć i szereg wspomnień, artykułów i opracowań dotyczących okolic Nowej Huty - Mogiły, Bieńczyc, Czyżyn, Pleszowa, Grębałowa, Luboczy i in. Kisiążka wydana w 2006 roku przez owohuckie Centrum Kultury.

To książka dla tych, którzy żyli w tamtych czasach i dla młodszych pokoleń, które chcą się więcej dowiedzieć o swojej „małej ojczyźnie”, a teraz szukają śladów zagubionej przeszłości świata ich dziadków i rodziców. Ale również dla tych, którzy doceniają walor dokumentalny i urok starej fotografii oraz wszelkich miłośników historii i tradycji. Zamieszczone zdjęcia pochodzą z archiwów rodzinnych mieszkańców wsi na których powstała Nowa Huta i kombinat metalurgiczny. Książka „Czas zatrzymany” jest pionierską próbą przedstawienia społeczeństwa, które w wyniku wielkich migracji ludności po II Wojnie Światowej zostało rozproszone i za bezcen wywłaszczone z ojcowizn. Rozprawia się z absurdalnym mitem rodem z PRL-u, o powstaniu Nowej Huty na piaszczystych ugorach i nieużytkach, o biedzie galicyjskiej i zacofaniu rdzennych mieszkańców.

Lektura publikacji przywołuje także uniwersalne refleksje o drogich każdemu człowiekowi korzeniach, które określają jego własne miejsce na ziemi, dają poczucie bezpieczeństwa i sens istnienia, pokazują jak ważna jest ludzka pamięć i zaduma nad własną tożsamością.

Czas zatrzymany. Fotografie z lat 1883-1963 z terenów Nowej Huty i okolic oraz wybór tekstów

  • Redakcja: Adam Gryczyński
  • Opracowanie: Adam Gryczyński, Anna Bubula
  • Wydawnictwo: Nowohuckie Centrum Kultury
  • ISBN: 83-88832-41-7
  • Rok wydania: 2006
  • Oprawa: twarda
  • Ilość stron: 199
  • Wymiary: 300x220 mm
  • Język: polski
  • Wydanie: pierwsze

Adam Gryczyński zajmuje się fotografią od 1976 roku, a od 1983 r. pracuje w Nowohuckim Centrum Kultury jako kierownik działu fotograficzno-filmowego. Swoje prace prezentował na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych w kraju i za granicą (m.in. w USA, Brazylii, Rosji, we Włoszech oraz na Litwie i Węgrzech). Wielokrotnie nagradzany. Od 2009 r. jest członkiem Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.