Polska Agencja Prasowa i Dom Spotkań z Historią zapraszają na  wystawę fotografii z archiwum Polskiej Agencji Prasowej. Zdjęcia, wykonane przez profesjonalnych fotoreporterów, przechowywane przez lata wyłącznie w negatywach, rejestrują oficjalne i codzienne życie w Warszawie sprzed 60 lat.Wystawa potrwa do 15 lutego 2009 roku.

Na wystawę składa się około 170 fotografii w różnych formatach, ułożonych tematycznie i uzupełnionych krótkimi komentarzami z ówczesnej prasy i prywatnych dzienników. Częścią ekspozycji będą fragmenty kronik filmowych, nagrania dźwiękowe z epoki i relacje świadków oraz ponad 100 slajdów.

Oprócz zdjęć pokazujących życie codzienne w zrujnowanej po wojnie, odbudowującej się stolicy, zobaczymy też  fotografie wydarzeń, które na długo zdominują życie nie tylko mieszkańców Warszawy, ale wszystkich Polaków. Niezwykle wzruszające są fotografie miasta budzącego się do życia i jego mieszkańców cieszących się „normalnością” na przekór wszechobecnym zniszczeniom – ludzie mieszkający w gruzach, pierwsze zatłoczone tramwaje z „wiszącymi” na stopniach wyrostkami, kolejka do sklepu z butami firmy Bata wydawanymi na talony, budowa mostu średnicowego. Fotografie upamiętniają też powstanie paramilitarnej „Powszechnej Organizacji Służba Polsce”, zjazd organizacji młodzieżowych, na którym powołano Związek Młodzieży Polskiej, a wreszcie zjazd zjednoczeniowy Polskiej Partii Robotniczej i Polskiej Partii Socjalistycznej, ustanawiający PZPR.

Na zdjęciach zobaczymy też m.in.: pogrzeb  kardynała Augusta Hlonda, proces rotmistrza Witolda Pileckiego, czy przywódców Stronnictwa Narodowego, Międzynarodową Konferencję Intelektualistów i Międzynarodową Konferencję Młodzieży Pracującej, pierwszomajową manifestację.

 

Na fotografiach pojawiają się politycy: Bolesław Bierut, Józef Cyrankiewicz, Jakub Berman, Piotr Jaroszewicz; pisarze: Julian Tuwim, Władysław Broniewski, Jarosław Iwaszkiewicz; aktorzy: Alicja Janowska i Tadeusz Fijewski. Refleksję budzą tłumy wiernych  uczestniczące w święcie Bożego Ciała, a zdziwienie Piotr Jaroszewicz prowadzący pod baldachimem kardynała Hlonda z monstrancją w czasie procesji.

Anna Brzezińska-Skarżyńska: „Większość fotografii to albo znakomite dokumenty ważnych wydarzeń, niezwykłych sytuacji, albo wspaniałe ujęcia artystyczne. Nieznani autorzy opowiedzieli nam poprzez fotografię historię tamtych czasów i tamtych ludzi. Uczynili to z wielką wrażliwością, ale i niejednokrotnie z ironią, drwiną, humorem. Mamy nadzieję, że historia przedstawiona w taki sposób, poruszy nie tylko publiczność pamiętającą tamten czas, ale i młodych, którym negatyw, odbitka i aparat analogowy mówią tyle samo, co rok 1947 i 1948.”

Organizatorzy: Dom Spotkań z Historią i Polska Agencja Prasowa
Partner: Filmoteka Narodowa
Autorzy: Anna Brzezińska-Skarźyńska (PAP), Katarzyna Madoń-Mitzner (DSH)

60 lat temu w Warszawie - Fotografie PAP 1947 - 48
Adres: DSH, ul. Karowa 20
Wernisaż wystawy: 16 grudnia, godz. 18:00
Termin wystawy: 16 grudnia 2008 - 15 luty 2009
Strona domowa: Dom Spotkań z Historią

Komentarze obsługiwane przez CComment

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.