Zapraszamy 24 czerwca 2022 roku, o godz. 17.00 do spichlerza z Wilkowa na teranie Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu na wernisaż wystawy fotografii "Zofia Rydet. Zapis socjologiczny 1978-1990". Ekspozycję można oglądać do 30 września 2022 roku.
Otwarciu towarzyszyć będzie spotkanie poświęcone Zofii Rydet, którego gośćmi będą Andrzej Zygmuntowicz - wykładowca polski artysta fotograf, Wiceprezes Zarządu Głównego i przewodniczący Rady Artystycznej ZPAF, wykładowca Wydziału Dziennikarstwa i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Kazimierz Łyszcz wykładowca Uniwersytetu Technologiczno Humanistycznego adiunkt w Katedrze Struktur Wizualnych i Teorii Sztuki.
Fotografka zaczęła tworzyć swoje opus magnum: "Zapis socjologiczny" od 1978 roku (miała wówczas 67 lat), cykl niemający odpowiednika w polskiej fotografii, gigantycznych rozmiarów portret ludzkiej rodziny we wnętrzu. Kontynuowała go do końca swojej fotograficznej aktywności.
"Zapis" to kilkanaście tysięcy negatywów, na których Rydet chciała utrwalić przemijający tradycyjny obraz polskiej wsi. Fotografie z tego cyklu przedstawiają ludzi w ich domowym otoczeniu w sposób nawiązujący do dziewiętnastowiecznej "fotografii zakładowej", charakteryzuje je bezpośredniość i prostota ujęcia, osobisty stosunek fotografującej do przedstawianego motywu, naturalność i szczerość intencji.
Na główny trzon całego zbioru – obrazy określane jako ujęcia kanoniczne - złożyły się wizerunki mieszkańców wsi i miast, powstałe w różnych rejonach Polski. Łączy je ścisły rygor kompozycyjny. Ukazują ludzi - pojedynczo, w parach lub w grupie, na tle wybranej ściany ich mieszkania.
Zofia Rydet (1911-1997) - jedna z najwybitniejszych postaci fotografii polskiej, jest autorką takich cykli, jak: "Mały człowiek", "Czas przemijania", "Świat uczuć i wyobraźni". Ten ostatni został wydany w 1979 roku jako album ze wstępem Urszuli Czartoryskiej, złożony z serii poetyckich fotomontaży o dużej sile oddziaływania emocjonalnego, który opowiada, według słów autorki, "o człowieku zagrożonym już od chwili narodzin - o jego obsesjach, uczuciach, osamotnieniu, pragnieniach, o lęku, przed którym ratuje go tylko miłość, o tragedii przemijania, o strachu przed zagładą i zniszczeniem". Kolejny cykl, "Ślady", jest poruszającym świadectwem potrzeby obecności samej artystki poprzez wizerunek fotograficzny. Niewątpliwie jednym z najważniejszych dokonań Zofii Rydet jest stworzenie cyklu "Zapis socjologiczny". Jest to wykonana w kilkudziesięciu tysiącach negatywów monumentalna dokumentacja człowieka i społeczeństwa, realizowana samodzielnie w kilkunastu województwach całej Polski, a także za granicą. Ostatnią ważną serią stała się stworzona na przełomie lat 80. i 90. "Suita śląska", na którą składają się kolaże i fotomontaże zawierające autocytaty z wcześniejszych fotografii, głównie z "Zapisu socjologicznego", które artystka skomponowała na kształt ludowych przedstawień sakralnych, z kwiatami polnymi, materiałami, wycinkami z gazet. Jej prace znajdują się w najważniejszych zbiorach polskich, w tym w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, w Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Fotografii w Krakowie, Muzeum Śląskim w Katowicach, a także poza granicami kraju: w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Centre Georges Pompidou w Paryżu, Museum of Modern Art w Kioto i w National Museum of Photography, Film and Television w Bradford.
Wystawę objął patronatem Marszałek województwa mazowieckiego Pan Adam Struzik.
Kuratorem wystawy jest Sebastian Klochowicz.
Wystawa została zorganizowana przez Muzeum Wsi Radomskiej we współpracy z Fundacją im. Zofii Rydet.
W roku 2013 Fundacja Sztuk Wizualnych we współpracy z Fundacją im. Zofii Rydet, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Muzeum w Gliwicach rozpoczęła proces digitalizacji pozytywów i negatywów, opracowania i upowszechniania zdjęć z cyklu Zapis socjologiczny. Wyniki badań twórczości artystki oraz bogaty, zdigitalizowany materiał wizualny jest sukcesywnie udostępniany na stronie interntowej fundacji.
Zofia Rydet. Zapis socjologiczny 1978-1990
Miejsce wystawy:
Muzeum Wsi Radomskiej
Adres:
Stawowa
:
Radom
Podobne artykuły: