Zbigniew Tomaszczuk - Łowcy obrazów. Szkice z historii fotografii - książka

Książka Zbigniewa Tomaszczuka "Łowcy obrazów. Szkice z historii fotografii", to omówienie dziejów fotografii, jakkolwiek okazuje się, że autor ma ambicje bardzo wszechstronnego ukazania tematu. Omawia historyczny rozwój tego medium jako techniki, jej zastosować w życiu społecznym, jak i jej możliwości wyrazu estetycznego oraz relacje w jakie fotografia wchodziła ze sferą sztuki.

Równie wiele uwagi poświęca dziejom fotografii polskiej co światowej. Musi to oczywiście pociągać za sobą skrótowe przedstawienie poszczególnych zagadnień. Z drugiej jednak strony nie chce ograniczać się do samego wyliczania faktów lecz także wartościuje je, co z pewnością przesądza nieraz o doborze i świadczy o preferencjach autora. Takie podejście do zagadnienia stawia przed autorem problemy, które rozwiązuje kierując się w dużej mierze własnym punktem widzenia, czego nie można kwestionować ponieważ nie istnieje jakiś ustalony, jedynie słuszny sposób interpretowania historii fotografii. Historia ta jest tak bogata w fakty, problemy i relacje, że w istocie niemożliwe jest pełne ogarnięcie jej jakimś założonym sposobem narracji, który by satysfakcjonująco omawiał wszystkie aspekty. Zbigniew Tomaszczuk stara się usytuować swoją metodę pomiędzy encyklopedycznym zestawieniem dat, haseł, nazwisk, subiektywnym opisem zjawisk wybranych według indywidualnych preferencji. Stara się, aby książka była źródłem informacji dla wszystkich, którzy pragną posiąść głębszą wiedzę. Proponuje czytelnikowi serię spojrzeń poprzez różne kluczowe tematy, sugerując hierarchię problemów i dostarczając wyboru szczegółowych informacji.

Adam Sobota

Łowcy obrazów. Szkice z historii fotografii

  • Autor: Zbigniew Tomaszczuk
  • Wydawnictwo: Centrum Animacji Kultury
  • Rok wydania: 1998
  • ISBN: 83-7010-136-4
  • Typ okładki: miękka
  • Liczba stron: 204
  • Język: polski

Zbigniew Tomaszczuk - fotograf i teoretyk fotografii, wykładowca, autor tekstów i książek o fotografii, spośród których koniecznie wymienić trzeba kultową już dziś pozycję "Łowcy obrazów" czy "Odwzajemnione spojrzenie - o fotografii otworkowej". W pierwszej dekadzie XXI wieku rozpoczął kolekcjonowanie fotografii otworkowej, którą w swojej praktyce wykorzystują polscy artyści. W swoich zbiorach posiada prace twórców o uznanym już dorobku, dla których camera obscura jest czymś więcej niż tylko ucieczką od nowoczesnych cyfrowych technologii.

Podobne artykuły:

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.