Książka "Rozmowa fotografią" której autorem jest Zbigniew Rajche, to subiektywna, skrócona historia zielonogórskiej fotografii. Książka została wydana w 1998 roku, przez Lubuskie Towarzystwo Fotograficzne.
"Rozmowa fotografią" może być traktowana jako rodzaj monografii zielonogórskiego środowiska fotograficznego (choć nie brak akcentów polkowickich czy głogowskich). Bo przez karty przewija się poczet prezesów, sekretarzy, zastępców Zielonogórskiego Towarzystwa Fotograficznego, Lubuskiego Towarzystwa Fotograficznego, jest o zjawiskach typu Młodzieżowe Laboratorium Fotograficzne czy warsztaty w Broniszowie. Jest o ludziach, którzy lubuską fotografię tworzyli i tworzą. Ale przecież obok kronikarskich zapisków pokazuje się Zbigniew Rajche nie tylko jako fotografik, ale jako gawędziarz, który na swoim przykładzie opowiada o fenomenie zanurzenia się w fotografii. (...)
Zdzisław Haczek
Rozmowa fotografią
- Autor: Zbigniew Rajche
- Wstęp: Zdzisław Haczek
- Projekt okładki: Paweł Janczaruk, Anna Kłosowska
- Wydawca: Lubuskie Towarzystwo Fotograficzne
- ISBN: 83-906035-4-3
- Rok wydania: 1998
- Ilość stron: 112
- Wymiary: 135x190mm
- Oprawa: miękka
- Język: polski
- Wydanie: pierwsze
Zbigniew Rajche (1929-2016) fotograf, był długoletnim członkiem Lubuskiego Towarzystwa Fotograficznego. Pisał również wspomnienia z drugowojennego Stanisławowa "Moja Cannossa" (2011), uprawiał twórczość poetycką. Swoje pierwsze zdjęcie w Zielonej Górze zrobił w 1954 roku, aparatem "Altissa". Bez przerwy dokumentował zmiany zachodzące na przestrzeni lat w Zielonej Górze. Był postacią rozpoznawalną w mieście, przez lata przemierzał pracowicie ulice Zielonej Góry z nieodłącznym aparatem. Jego fotografie były wielokrotnie prezentowane na wystawach indywidualnych i zbiorowch.