Centrum na Przedmieściu Oławskim we Wrocławiu zaprasza 30 maja 2026 roku, o godz. 12.00 do udziału o wydarzeniu zorganizowanym w ramach obchodów jubileuszu XXX-lecia Okręgu Dolnośląskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody w ramach którego przewidziano wystawę, prelekcję, warsztaty fotograficzne i pokazy zdjęć. Wstęp wolny.
Program obchodów XXX-lecia Okręgu Dolnośląskiego ZPFP
- 12:00-12:10 - Uroczyste otwarcie obchodów XXX-lecia Okręgu Dolnośląskiego ZPFP przez Prezesa Okręgu, dr Artura Stankiewicza
- 12:10-13:00 - Krótka retrospekcja XXX-lecia Okręgu Dolnośląskiego ZPFP i Wernisaż wystawy zdjęć przyrodniczych aktualnych członków OD ZPFP
- 13:00-13:30 - Przerwa i rozmowy kuluarowe z autorami zdjęć i gośćmi
- 13:30-16:00 - Warsztaty dla dzieci i młodzieży, ale również dla dorosłych (sala na piętrze)
- Prelekcja o etycznych zasadach obowiązujących przy fotografowaniu przyrody - Paweł Budzik
- Respektowanie przyrody podczas fotografowania oraz różne metody kamuflażu stosowane w terenie - Mateusz Landwójtowicz
- "Kadry bez śladu" - o fotografowaniu w lesie (nie zostawiaj po sobie śladu, zabieraj do domu jedynie zdjęcia) - Agata Tkaczyk
- 16:00 - 16:30 - Przerwa
- 16:30 - 18:00 - Uroczyste ogłoszenie wyników i rozdanie nagród okręgowego konkursu Fotograf Roku 2026 - wstęp Artur Stankiewicz, prowadzenie - Krzysztof Wojciechowski
- 18:00 - Zamknięcie otwartej części obchodów
Okręg Dolnośląski Związku Polskich Fotografów Przyrody (OD ZPFP) powstał w 1996 roku, czyli rok po założeniu tej ogólnokrajowej organizacji. Był tym samym jedną z jej najwcześniejszych struktur terenowych. Pierwszy plener fotograficzny Okręgu odbył się w Parku Narodowym Gór Stołowych jesienią pierwszego roku działalności. Jego owocem była wystawa w Kudowie-Zdroju, później prezentowana także m.in. w Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Jednym z ważniejszych przedsięwzięć Okręgu była współpraca z Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim przy wydaniu albumu „Przyroda Dolnego Śląska", co miało miejsce w 2004 roku. Przy tej okazji Okręg przygotował wystawę, krążącą po kraju, i pokazy zdjęć, które odbyły się podczas uroczystej akademii w Teatrze Polskim we Wrocławiu.
Aktualnie jest najdynamiczniej rozwijającym się okręgiem ZPFP! Ma 61 członków, a w procesie przyjmowania - 6 kandydatów. Największy rozwój przyniosły ostatnie lata. Od 2022 roku liczba członków potroiła się. W Okręgu nie ma już żadnego członka założyciela, a najstarszy stażem ma legitymację z 2002 roku. Blisko trzecią część członków Okręgu stanowią kobiety. Najstarszy członek ma 89 lat, najmłodszy, 30. Są wśród nich zawodowi fotografowie, choć zdecydowaną większość stanowią osoby, dla których fotografia stanowi hobby. Niektórzy są zawodowo związani z przyrodą. Sporo członków ma na koncie osiągnięcia w konkursach fotograficznych, włączając najbardziej prestiżowe konkursy międzynarodowe, a także publikacje w uznanych czasopismach i albumach oraz bogaty dorobek wystawienniczy. Podstawą aktywności Okręgu są comiesięczne spotkania w formule online, a raz na kwartał – hybrydowej, kiedy - jak dawniej - część uczestników spotyka się we Wrocławiu.
Związek Polskich Fotografów Przyrody - ogólnokrajowe stowarzyszenie, zrzeszające fotografów przyrody, działające nieprzerwanie od 1995 roku. Komitet założycielski składał się z 21 osób. Aktualnie tworzy je ponad pół tysiąca członków w 13 okręgach. Tym samym jest najstarszym i największym w Polsce tego rodzaju stowarzyszeniem. ZPFP posiada centralny zarząd, jakkolwiek zasadnicza działalność organizacji realizowana jest przez okręgi. Jej głównymi celami są: promowanie i podnoszenie poziomu fotografii przyrodniczej, popularyzacja wiedzy o przyrodzie, ustalanie i propagowanie zasad etycznych, które powinny towarzyszyć fotografowaniu przyrody, współuczestnictwo w ochronie przyrody, ochrona dorobku polskiej fotografii przyrodniczej, udział w tworzeniu kultury narodowej. Od 2002 ZPFP należy do Międzynarodowej Federacji Fotografii Przyrodniczej (IFWP). W 2004 roku ZPFP przyjął Kodeks Etyczny, który określa podstawowe standardy zachowania się fotografa względem przyrody. „Fotografując dziką przyrodę powinniśmy pamiętać, że życie, rozwój i funkcjonowanie, czyli najszerzej pojęte dobro uwiecznianego obiektu i jego środowiska, są znacznie ważniejsze od wykonania zdjęcia", czytamy tam. W 2016 roku miała miejsce obszerna aktualizacja Kodeksu Etycznego, która m.in. jednoznacznie zabrania stosowania żywej przynęty, natomiast w 2019 roku wprowadzono zakaz wabienia pokarmem dużych ssaków drapieżnych. Od 2013 roku ZPFP należy do Koalicji Niech Żyją, której celem jest skreślenie ptaków z listy zwierząt łownych.
XXX-lecie Okręgu Dolnośląskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody
godz.: 12.00-18.00
Gdzie: Centrum na Przedmieściu
Adres: Prądzyńskiego 39A : Wrocław
Lokalizacja: