Wystawa XII Ogólnopolskie Biennale Fotografii - Kochać człowieka

Galeria Fotografii B&B która działa w Miejskim Domu Kultury Włókniarzy w Bielsku Białej zaprasza w piątek 9 lipca 2021 roku o godz. 18.00 na wernisaż zbiorowej wystawy fotografii oraz spotkanie z autorami XII Ogólnopolskiego Biennale Fotografii "Kochać człowieka". Ekspozycja będzie dostępna do 31 lipca 2021 roku. Wstęp wolny.

Zamknięci w domach, wpatrzeni w ekrany telewizorów, komputerów, laptopów, tabletów i smartfonów trwamy, od ponad roku, w izolacji wymuszonej przez pandemię. Tydzień, dwa, miesiąc, dają się jakoś wytrzymać, jest wtedy ciągle nadzieja, że to niedługo, co najwyżej ciut więcej niż chwila. Mijają jednak kolejne tygodnie, później miesiące a my ciągle w zamknięciu, i nagle wiadomość, że wolno wyjść z domu. Już ma się nadzieję, że po wszystkim, zaraza minęła i znów jesteśmy wolni, możemy spotykać się z ludźmi nie poprzez ekran a w świecie rzeczywistym, wreszcie widzimy człowieka, z którym rozmawiamy, całego a nie tylko do pasa. Wracamy do domu i z przyzwyczajenia włączamy któryś ekran i sprawdzamy najnowsze wiadomości, a tu na dolnym pasku przelatują jakieś straszne liczby nowych chorych i tych, których już nigdy nie spotkamy. I od razu wiemy, że przez kolejne tygodnie, a pewnie i miesiące, znów zostaniemy zamknięci w domach.

I jak tu kochać człowieka, gdy nie ma go przy nas? Organizatorzy biennale organizowanego pod tym pięknym, humanistycznym tytułem zapewne z niepokojem oczekiwali na zdjęcia, które napłyną. Wszak wszystko spowolniło się, a czasem wręcz ustało. Ludzka energia też przygasła. Jaka, w takich warunkach, będzie obrazowa odpowiedź fotografów na ten czas odseparowania ludzi od siebie? Jak opowiadać o ludzkich relacjach gdy nie wolno ich podtrzymywać?

A jednak jako rodzina człowiecza nie poddaliśmy się. Ograniczenia doskwierały, szczęśliwie czasem otwierano furtki do chwilowej wolności. Ale i izolacja – życie w skrajnie zminimalizowanym, kameralnym świecie, ograniczonym do najbliższej rodziny lub wspólnoty, z którą jest się dzień po dniu – spowodowała u wielu nowe zobaczenie swojej codzienności i swoich najbliższych. Refleksje na temat naszych bliskich, z którymi w gonitwie życia, będąc z nimi pod jednym dachem, nie stworzyliśmy pełnej, rozumiejącej się wspólnoty, okazywały się skrajnie różne. Od mocnego zacieśnienia więzi do czasem ich całkowitego przecięcia. Takie bywają skutki społeczne i indywidualne nieprzewidzianego kataklizmu jakim ze wszech miar jest pandemia korona wirusa.

W dużej mierze właśnie o tym opowiadają zdjęcia składające się na wystawę będącą zapisem tego bardzo trudnego czasu zagrożenia, niepewności, odosobnienia, spowolnienia życia a czasem i dramatu. Na zdjęciach zobaczymy przytłaczającą samotność i towarzyszącą jej ciszę. Zobaczymy szukanie drugiej osoby, która pozwoli odczuć, że nie sami jesteśmy na świecie. Jest i życie rodzinne z bardzo współczesnym modelem ojca zajmującego się dzieckiem, czy zwracającymi się znowu ku sobie osobami starszymi. Jest dostrzeżenie niepełnosprawnych, którzy mają znacznie więcej barier do pokonywania niż tylko pandemię. I są też te chwile wolności darowane przez władze, gdy rozluźniano obostrzenia i można było wydostać się poza własne cztery ściany i wyjechać na wakacje, odwiedzić muzeum czy spotkać się z dawno niewidzianą babcią czy koleżanką.
Zdjęcie uhonorowane główną nagrodą jest uniwersalnym obrazem, podsumowującym ten ostatni trudny czas. Panuje na nim nieład, podobnie jak stało się z życiem wielu współczesnych. Stary porządek i poczucie bezpieczeństwa zostały mocno naruszone. Autorka zdjęcia stawia pytanie – czy powrócimy do tego co było, wymazując z pamięci niechcianą pandemię, czy też pozostawi ona mocny odcisk na naszym dalszym życiu? Czy znów będzie pęd do sukcesu a w wolnym czasie zabawa do utraty tchu, czy może spokojne smakowanie życia w jego najróżniejszych postaciach ze świadomością, że wolność i wynikająca z niej radość mogą zostać znów odebrane.

Andrzej Zygmuntowicz

Nagrody

I nagroda

  • Anna Jakubowska - Gdańsk, za pracę "Pracownia artystyczna WL4"

II nagrody

  • Krzysztof Gołuch - Knurów, za zestaw "Smak życia"
  • Tadeusz Koniarz - Tarnów, za zestaw "Pstryk w Luwrze"

III nagrody

  • Joanna Borowiec - Rumia, za zestaw "Urodziłem się w obozie"
  • Zofia Anna Puszcz - Lidzbark Warmiński, za zestaw "Ojcostwo"
  • Marcin Walewicz - Śmigiel, za pracę "Z pokolenia na pokolenie"

Wyróznienia honorowe

  • Krzysztof Gołuch - Knurów, za zestaw "Covidowy Mikołaj"
  • Anna Jakubowska - Gdańsk, za pracę "Spacer"
  • Ireneusz Kaźmierczak - Tychy, za pracę z zestawu "Tychy Lockdown"
  • Kinga Kruś-Kołodziej - Bydgoszcz, za pracę "Po drugiej stronie marzeń"

Do udziału w wystawie zakwalifikowano prace:

  • "Chwila obecna" i "Mgła" - Michał Cupryś - Katowice
  • "Wierny pies" - Monika Stachnik-Czapla - Kraków
  • "Stary Człowiek i dziewczynka" - Andrzej Dragan - Poznań
  • "Lagrimoso" - Anna Jakubowska - Gdańsk
  • "Sąsiedzi" (fotografie z zestawu) - Tadeusz Koniarz - Tarnów
  • "Miasto Strachu" i "Stany" (fotografie z zestawów) - Grzegorz Krzysztofik - Tychy
  • "Z popiołem rozwiane marzenia" - Katarzyna Main - Pszczyna
  • "Organika" i "Ostatnie tchnienie" - Karolina Monwid-Olechnowicz - Łódź
  • "Ogrodowy prysznic" (praca z zestawu) - Małgorzata Piechatzek - Górki
  • "Zostań w domu" - Marcin Walewicz - Śmigiel
  • "Dziadek" - Robert Zalewski - Stary Zamość

Organizator - Oświęcimskie Centrum Kultury.

Patronat: Fundacja Centrum Fotografii, Okręg Górski ZPAF.

Galerię Fotografii B&B prowadzi Inez Baturo.

Wystawa XII Ogólnopolskie Biennale Fotografii - Kochać człowieka

Miejsce wystawy: Galeria Fotografii B&B

piątek 9 lipiec 2021 18:00

sobota 10 lipiec 2021
sobota 31 lipiec 2021

: Bielsko Biała
Adres: 1 Maja 12  

Komentarze obsługiwane przez CComment

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.