Stefan Wojnecki (ur. 1929 r. w Poznaniu), fotograf, animator i teoretyk fotografii, pierwszy w historii polskiego szkolnictwa wyższego profesor tytularny z dyscypliny artystycznej fotografia. Ukończył w 1952 roku Wydział Matematyczno-Przyrodniczy poznańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. W tym samym roku zapisał się do Poznańskiego Towarzystwa Fotograficznego, w latach 1967-1976 był jego prezesem. Od 1971 roku był członkiem ZPAF.
Od 1978 pracował w PWSSP w Poznaniu (obecnie ASP), od 1993 roku na stanowisku profesora. Był dziekanem Wydziału Malarstwa, Grafiki i Rzeźby (1987-1993) i kierownikiem Zaocznego Studium Fotografii Profesjonalnej. Członek ZPAF od 1971, wielokrotny członek Rady Artystycznej. Był inicjatorem utworzenia studiów magisterskich na specjalności fotografia oraz Zaocznego Studium Fotografii na poziomie licencjatu w PWSSP w Poznaniu, pierwszych w polskim szkolnictwie artystycznym.Od 1993 do 2002 roku wchodził w skład Rady Wyższego Szkolnictwa Artystycznego. W 1999 roku utworzył Naukowe Towarzystwo Fotografii, skupiające twórców, historyków i teoretyków fotografii. Organizator wystaw i sympozjów. Pełnił również najważniejsze funkcje w polskim ruchu fotograficznym. Do jego wychowanków z kręgu poznańskiej ASP należą m.in.: Piotr Wołyński i Krzysztof J. Baranowski.
Prace prezentował m.in. na wystawach: "Krok w nowoczesność" (Poznań 1957), "Twarze" (Poznań 1969), "Fotografowie poszukujący" (Warszawa 1971), "Duogramy - seria informacyjna (Poznań 1972 - pokazywał tu własne duogramy, oparte częściowo na fotografii), "Sztuka alternatywna" (1974), "Hiperfotografia" (Poznań 1978), "Pęknięcia - ku symulacji" (Poznań 1999), "Alchemia szczelinowego otworka" (2003). Autor tekstu "Odcinanie pępowiny" (1998), poświęconego fotografii cyfrowej.
W ciągu ponad 50 lat pracy twórczej otrzymał szereg wyróżnień, nagród i odznaczeń, w tym także o charakterze międzynarodowym. W 1972 roku, został uhonorowany tytułem Artiste FIAP (AFIAP) - przez Międzynarodową Federację Sztuki Fotograficznej FIAP. Laureat Nagrody Artystycznej Miasta Poznania, medalu 150-lecia Fotografii, medalu Scholae Bene Merito ASP w Poznaniu oraz Złotego Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski..
Jego sylwetka twórcza opisana została w licznych tekstach, w tym wysokiej rangi wydawnictwach biograficznych, jak „Contemporary Photographers”, „Who`s Who in the World” czy „Złota Księga Nauki Polskiej 2006 - Naukowcy Zjednoczonej Europy”. Prace Stefana Wojneckiego znajdują się w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, w Muzeum Narodowym w Poznaniu, kolekcji Braci Bieńkowskich, kolekcji Artoteka Fotografii Uniwersytetu Zielonogórskiego, Galerii Miasta Brna, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, kolekcji Cezarego Pieczyńskiego i innych kolekcjach.
W 2022 roku powstał film dokumentalny w reżyserii Andrzeja P. Florkowskiego pt. "Stefan Wojnecki. Wpisuję swoje uporządkowanie świata" poświęcony profesorowi Stefanowi Wojneckiemu, powstał z intencji zachowania jego szerokiej działalności. Jest to także podziękowanie dla wkładu artysty w stworzenie edukacji fotografii na poziomie uniwersyteckim.
Stefan Wojnecki zmarł 4 stycznia 2023 roku.