Galeria Pomost w Lublinie zaprasza w piątek 6 czewrwca 2025 roku, o godz. 18.00 na wernisaż wystawy "Nexum at Machina" której autorem jest Wojciech Ulman. Wstęp wolny.
Połączenie z maszyną, wizje niedalekiej przyszłości, kontakt w czasach algorytmów – oto główne wątki wystawy Nexum at Machina. Kluczowym motywem projektu jest kooperacja człowieka z maszyną, również podczas procesu twórczego. Ulman doświadcza takiej współpracy na własnym przykładzie, próbując jednocześnie jak najbardziej oswoić wpływ maszyn na efekt końcowy dzieła. Rejestruje obraz aparatem i kamerą, edytuje go, przenosi na odbitki pod powiększalnikiem lub drukuje, powiela w procesie kserokopii, wprowadza świadomie zakłócenia zarówno analogowe jak i cyfrowe, używa sztucznej inteligencji niejako laboratoryjnie, wspólnie z nią współtworząc dzieło, unaoczniając pytanie o granice kreatywności oraz rolę technologii w sztuce.
Obok nowoczesnych rozwiązań cyfrowych, autor świadomie sięga też po klasyczne metody fotograficzne, nadając im współczesne konteksty, pozwalając na spotkanie przeszłości z przyszłością. Bada to medium z dystansu wieków, ale bogatszy o nowe rozwiązania technologiczne. Ulman pracuje z fotografią srebrową, ręcznie wywoływaną w ciemni. Posługuje się eksperymentalną metodą nakładania wywoływacza pędzlem na papier światłoczuły, co nawiązuje do estetyki dziewiętnastowiecznego piktorializmu. Użycie klasycznych metod uzyskiwania obrazu na światłoczułym materiale, powiązane z przedstawieniem aktualnych treści, nadaje fotografiom "retro-futurologiczny" charakter. Działanie to nie służy tylko względom estetycznym, powodowane jest również chęcią tworzenia unikalnych dzieł, wpływania na obraz w sposób bardziej manualny, skupiony na ludzkim geście, niejako w kontrze do mechanicznej produkcji niezliczonej ilości identycznych kopii, w czasach gdzie każdy posiadacz telefonu może być fotografem.
Projekt obejmuje przykłady kompozycji, w których zestawiane są elementy współczesnej cywilizacji z bytami organicznymi. Jednym z głównych wątków jest seria portretów współczesnych postaci, funkcjonujących w gąszczu internetowych algorytmów. Pracując nad tą serią, Wojciech Ulman bada zasady działania social mediów, jednoczenie próbując wyjść poza ten system i prowokując sytuacje autentycznego kontaktu. Stwarza pretekst do realnego spotkania podczas sesji zdjęciowej i rozmowy na żywo. Praca nad wystawą jest więc również okazją do refleksji nad kondycją współczesnych relacji międzyludzkich, zagrożonych przez zanik więzi na rzecz wirtualnej obecności. Portrety te nawiązują stylistyką do środowiska social mediów, w których zaciera się granica pomiędzy rzeczywistą istotą ludzką a komputerowym renderem. By wzmocnić to wrażenie, Ulman posługuje się neonowymi kolorami, namawia do futurystycznych stylizacji i rozmywa kontury podczas długiego czasu naświetlania, kreując istoty na podobieństwo duchów funkcjonujących w sieci internetowej.
W przedstawieniach poruszany jest temat rozwoju sztucznej inteligencji, robotyki czy transhumanizmu. Toposy te przywoływane były w dystopijnych narracjach literackich i kinie science-fiction, które autorowi prezentowanej wystawy są szczególnie bliskie. W dobie dynamicznych zmian technologicznych pojawiają się pytania o konsekwencje globalnych konfliktów i zagrożenia ze strony autonomicznych maszyn bojowych. Futurystyczne przewidywania stają się rzeczywistością, która równocześnie fascynuje i niepokoi. W świecie, gdzie cyfrowe byty coraz ściślej zespalają się z organicznymi, rodzi się pytanie: czy to człowiek nadaje sens maszynie, czy może maszyna redefiniuje człowieka?
Wojciech Ulman artysta sztuk wizualnych, fotograf, twórca filmowy, video performer. Absolwent Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu - kierunek Fotografia oraz kierunek Intermedia. Eksperymentuje głównie z formami filmowo - dźwiękowymi i fotografią. W swojej twórczości często porusza wątki egzystencjalne, zestawiając je z wyzwaniami internetowego świata. Obnaża absurdy rzeczywistości, szuka harmonii w chaosie i powagi w zabawie. Istotny jest dla niego proces twórczy, którego okoliczności chętnie ujawnia jako nieodłączne tło efektu końcowego swojej pracy.
Wojciech Ulman - Nexum at Machina
Miejsce wystawy: Galeria Pomost
Adres: Kiepury 5a : Lublin