Władysław Bogacki, pocztówki z Galicji 1920-1939 - wystawa fotografii Galeria Miejskie Centrum Kultury Skarżysko-Kamienna

Miejskie Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej zaprasza w piątek 8 kwietnia 2022 roku, o godz. 18.00 do galerii MCK na wernisaż wystawy fotografii "Władysław Bogacki, pocztówki z Galicji 1920-1939". Wystawa zorganizowana wspólnie z Muzeum Fotografii w Janowie Lubelskim. Ekspozycja potrwa 25 kwietnia 2022 roku.

Władysław Bogacki urodzony 2.01.1886 - zmarł 10.01.1975 roku. Pochodził a rodziny artystycznej. Jego dziadek Adam Bogacki był artystą malarzem, rzeźbiarzem i z zamiłowania ogrodnikiem. Ojciec Władysława , profesor Józef Bogacki był artystą malarzem, ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, studiował również na Akademii Sztuk Pięknych we Wiedniu. Tam zaprzyjaźnił się z Arturem Grottgerem, który w cyklu "Wojna" upamiętnił go w obrazie "Losowanie rekrutów" jako młodzieńca-rekruta losującego los podczas branki. (jeszcze w jednym obrazie "Sybiracy" który znajduje się jeszcze w Krakowie). Dziadek Adam Bogacki wyrzeźbił słynne popiersie artystki dwóch kontynentów - Heleny Modrzejewskiej. Po odnalezieniu na strychu w 1970 roku po ponad stu latach nie znalazła swojego miejsca w Krakowie, obecnie znajduje się w USA a natomiast jedyna, wykonana na wniosek córki Władysława Pani Dobrzańskiej kopia znajduje się w naszym Muzeum. Również i - wydane w 1900 roku - "losowanie rekrutów" można obejrzeć w naszym Muzeum. Matka Władysława, Karolina Bogacka, wielka patriotka, przyjaciółka Anny Henclowej - fundatorki i założycielki zakładu dla ludzi w podeszłym wieku w Krakowie.

W 1899 roku, Władysław mając zaledwie 13 lat zostaje sierotą. Młodym i zdolnym chłopcem zaopiekował się przyjaciel rodziny, słynny z zakładania małych parkowych ogródków Doktor Henryk Jordan ( od nazwiska słynne ogródki jordanowskie). Majątek krakowski - dom, dobra rodzinne do 1913 roku są w zarządzie przyjaciela rodziny pełniącego funkcję płatnego zarządcy. Jeszcze w Krakowie Bogacki kończy Szkołą Realną. Bogacki następnie wyrusza do Lwowa i tam studiuje na Politechnice i Uniwersytecie oraz równolegle na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie kierunek nie do końca artystyczny ale do końca związany z Profesorem - matematykę. Państwowa Komisja Egzaminacyjna Uniwersytetu we Lwowie nadała Władysławowi Bogackiemu tytuł profesora. Od 1913 roku do 1966 pracował w charakterze profesora matematyki i geometrii wykreślnej w krakowskich gimnazjach, liceach i technikach.

W czasie okupacji hitlerowskiej prof. Bogacki prowadził w ośrodku tajnego nauczania nr. 3 zajęcia z matematyki i geometrii wykreślnej. Również w swoim domu na ulicy Krowoderskiej spotykał się ze studentami ucząc ich wyżej wymienionych przedmiotów. Profesor Władysław Bogacki 55 lat pracował jako profesor matematyki. 4 października 1973 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W naszym Muzeum Fotografii w sali nazwanej imieniem Profesora znajdują się wszystkie dokumenty z życia patrona. Indeksy uczelni lwowskich krakowskiej , świadectwo maturalne, zdjęcia z tamtych czasów, KenKarta z czasów okupacji hitlerowskiej w Krakowie, odznaczenie Krzyż Kawalerski Odrodzenia Polski z dokumentami i inne artefakty z życia.
Okres II wojny światowej.

Profesor prowadził w swoim domu oraz w ośrodku tajnego nauczania numer 3 lekcje matematyki i geometrii wykreślnej. Tablica znajdowała się ukryta za kredensem. Wtedy gdy gestapo pojawiło się w przedpokoju - a zdarzyło się to kilkakrotnie - córce prof. Bogackiego udawało się ze względu na bardzo dobrą znajomość języka niemieckiego zatrzymać ich a członkowie tajnego nauczania mogli wtedy wyjść drugim wyjściem przez ganek, tablica wędrowała na swoje miejsce za kredens i tak dalej.

Sama wojna była ogromnym ciosem. Przed wybuchem w 1939 roku prof. Bogacki wysłał około 100 fotogramów na wiele wystaw międzynarodowych. Fotogramy nigdy nie wróciły do Polski. Była to straszna strata gdyż fotogramy na wystawy opracowywał sam a po wojnie nie miał już nigdy warunków . Również pracownia fotograficzna wspaniale wyposażona przez profesora w IX Gimnazjum im. Hoena Wrońskiego przy ulicy Michałowskiego 3 (posiadała aparaty do powiększeń, koryto 8 m. i inne urządzenia ciemniowe) została przez Niemców zniszczona. Niemcy po zajęciu w 1939 roku budynku nie tylko zniszczyli pracownie fotograficzną ale również wykradli większość negatywów a około 200 fotogramów ozdabiających klasy i korytarze gimnazjum zginęło bezpowrotnie. Okres wojny i ciężkie warunki zmusiły prof. Bogackiego do sprzedaży aparatu fotograficznego - utracił więc wszystko, co było związane z jego pasją życia : negatywy, gotowe powiększone fotogramy, aparaty, pracownie. Profesor załamał się całkowicie. Praktycznie do fotografowania już nie powrócił.

Władysław Bogacki, pocztówki z Galicji 1920-1939

Miejsce wystawy: Galeria MCK

piątek 8 kwiecień 2022 18:00

sobota 9 kwiecień 2022
poniedziałek 25 kwiecień 2022

: Skarżysko-Kamienna
Adres: Słowackiego 25

Komentarze obsługiwane przez CComment

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.