Książka "Walery Rzewuski (1837-1888) fotograf. Studium warsztatu i twórczości" której autorką jest Wanda Mossakowska to pierwsze tak obszerne opracowanie ukazujące życia i działalności w tym wygląd, urządzenie i opracowanie zakładu fotografa i działacza społecznego Walerego Rzewuskiego. Książka wydana w 1981 roku przez wydawnictwo Ossolineum przy współpracy z Instytutem Historii Kultury Materialnej PAN.
Rozprawa niniejsza dotyczy jednego tylko zakładu fotograficznego z drugiej połowy XIX w., ale tak wybranego, że skupia on w sobie wszystkie podstawowe problemy ówczesnej fotografii. Jego właściciel - Rzewuski, równocześnie przez szereg lat lat radny miejski, działacz kulturalny oraz przyjaciel pisarzy i malarzy, był postacią eksponowaną, dzięki czemu zachowało się wiele dotyczących materiałów. Do Biblioteki Jagiellońskiej trafia wielotomowa korespondencja prywatna i firmy ukazująca osobiste kontakty Rzewuskiego, jego klientelę, organizację pracy w zakładzie oraz przynosząca pośrednio wiadomości o wyposażeniu pracowni, technice fotograficznej i trybie wykonywania zdjęć, a także pozwalająca odtworzyć sylwetkę jego samego właściciela; znajdują się tam również notatki i tłumaczenia z literatury technicznej dające pojęcie o zakresie fachowej wiedzy Rzewuskiego. (...)
Wanda Mossakowska
Walery Rzewuski (1837-1888) fotograf. Studium warsztatu i twórczości
- Autorka: Wanda Mossakowska
- Redaktor: Krzysztof Plater
- Redaktor techniczny: Jacek Sikorski
- Projekt okładki: Stanisław Kortyka
- Wydawca: Zakład Narodowy Imienia Ossolińskich
- Rok wydania: 1981
- ISBN: 83-04-00714-2
- Ilość stron: 253 + 132 fotografie
- Wymiary: 147x202mm
- Oprawa: miękka
- Język: polski
- Wydanie: pierwsze
Wanda Mossakowska - dr hab. historyk sztuki specjalizująca się w historii fotografii. Jest pracownikiem naukowym Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Członkini Stowarzyszenia Historyków Sztuki, członkini honorowa Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej oraz członkini założycielka Stowarzyszenia Historyków Fotografii. W 2007 roku otrzymała Złoty Medal Zasłużony dla Fotografii Polskiej. Autorka licznych artykułów i publikacji książkowych "Kraków na starej fotografii" (1984), "Dagerotypy w zbiorach polskich. Katalog" (1989), "Początki fotografii w Warszawie (1839-1863)" (1994).