Książka fotograficzna "Topografia ciszy" Waldemara Śliwczyńskiego to album który przedstawia zdewastowane, zniszczone, często opuszczone czy zapomniane dwory i pałace wiejskie Wielkopolski. Książka jest efektem wieloletniej pracy i podróży autora po Wielkopolsce, z drewnianym aparatem miechowym formatu 5x7 cali. Album zostal wydany w 2012 roku, przez wydawnictwo Kropka.
Cykl "Topografia ciszy" powstał z inspiracji Ewy Kostołowskiej, kustosza Muzeum im. Adama Mickiewicza w Śmiełowie. Po mniej więcej roku pracy, w maju 2009, w pięknych salach śmiełowskiego pałacu zaprezentowałem 70 fotografii. W ciągu paru miesięcy wystawę obejrzało kilka tysięcy osób, a wszystkie prace zostały "na zawsze" w muzeum. Już wtedy czułem, że moja praca nie jest ukończona, że powinienem ją kontynuować (nadal mam takie poczucie), dlatego - z mniejszymi i dłuższymi przerwami - ponownie w weekendy jeździliśmy z żoną po drogach i bezdrożach Wielkopolski w poszukiwaniu siedzib ziemiańskich.
Waldemar Śliwczyński
"Topografia ciszy" to obszerny topograficzny zapis ziemiańskich rezydencji mający charakter dokumentacji. To pamiątka po polskich dworach, metafora losu ziemian w PRL, a także składnik naszego dziedzictwa narodowego. Ten album to raczej hołd dla ziemiaństwa, które historia skazała na wyginięcie. Album zawiera 70 zdjęć na 160 stronach. Teksty napisała Ewa Kostołowska - kustosz Muzeum im. Adama Mickiewicza w Śmiełowie oraz Wojtek Wilczyk - fotograf, członek ZPAF, autor felietonów i tekstów krytycznych o fotografii.
Topografia ciszy
- Fotografie: Waldemar Śliwczyński
- Teksty: Waldemar Śliwczyński, Ewa Kostołowska, Wojtek Wilczyk
- Redakcja: Waldemar Śliwczyński, Aleksandra Śliwczyńska-Kupidura
- Projekt graficzny i skład: Tomasz Wojciechowski
- Skanowanie i przygotowanie fotografii do druku: Krzysztof Liberkowski, Artur Kurpik
- Korekta: Marek Urbaniak
- Wydawca: Wydawnictwo Kropka
- Rok wydania: 2012
- ISBN: 978-83-89494-46-7
- Ilość stron: 160
- Wymiary: 317x250mm
- Oprawa: twarda
- Język: polski, angielski
- Wydanie: pierwsze
Waldemar Śliwczyński - (ur. 1958). Fotograf dokumentalista, członek ZPAF, kurator, wydawca i redaktor naczelny "Kwartalnika Fotografia" (2000-2012) oraz "Wiadomości Wrzesińskich". Absolwent filozofii i kulturoznawstwa na UAM w Poznaniu. Od 2007 r. wiceprezes Stowarzyszenia Gazet Lokalnych. W fotografii interesuje go dokumentalny charakter medium, a także teoria i krytyka fotografii. Autor, współautor i redaktor kilku książek i albumów fotograficznych, m.in. "Dlaczego fotografia" (1998), "Cisza" (2008, wyróżnienie w konkursie Fotograficzna Publikacja Roku), "808,2 km" (Trójkowy Znak Jakości). Pierwszy kurator Kolekcji Wrzesińskiej, wieloletniego projektu fotograficznego. Urodził się, mieszka i pracuje we Wrześni. Posługuje się techniką analogową przy użyciu aparatu Wisner (5x7 cali) oraz Hasselblad xpan. Swoje prace wywołuje we własnym studio we Wrześni. W latach 2008-2012 był współautorem dokumentalnego projektu fotograficznego "Topografia niepamięci". W 2018 r. został uhonorowany medalem Fotoklubu RP "Za zasługi dla fotografii polskiej w 100. rocznicę odzyskania niepodległości". Waldemar Śliwczyński jest autorem, współautorem wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych.