Katalog wystawy fotografii "Restart" której autorem jest Waldemar Jama, został wydany przy okazji dużej retrospektywnej wystawy artysty - zorganizowanej w Muzeum Historii Katowic w Katowicach, w październiku 2024 roku.
Jama w różnorodny sposób ożywia mity dawnej fotografii. Często, wykorzystując techniki fotomontażowe, zestawia ją z ludźmi, cmentarzem czy manekinami, zawsze pytając o prawdomówność i aktualność swego przekazu. W rezultacie ewokuje określony nastrój i tworzy estetykę zupełnie inną niż Lewczyński, Prażmowski czy Różycki.
Czy można wskazać zasadniczy rys twórczości Jamy? Chyba tak - jest nią kwestionowanie wszelkiego dziedzictwa, ustalonych wartości i ciągłe pytanie o prawdomówność przekazu artystycznego. Według artysty nie ma jednej prawdy, nie ma jednego stylu czy kodu artystycznego. Wszystko podlega nieustannej metamorfozie i jest wynikiem wybranej estetyki oraz kontekstu artystycznego, przyjętego do zbadania określonego znaczenia. Można w takiej postawie dostrzec dawne poglądy na medium z okresu Bauhausu (Lszló Moholy-Nagy) czy analogię do twórczości Zbigniewa Dłubaka z okresu Seminarium Warszawskiego. (...)
Krzystof Jurecki
W książce znalazły się fotografie z cykli: Wizerunki, Manekiny, Auschwitz, Ankry, Gry wojenne, Paralaksa, Bellmeriada - Ambalaże, Podróże, Manele, Fantomy, Puszka Pandory, Notatki, Lustra, Labirynty.
Restart
- Fotografie: Waldemar Jama
- Teksty: Zofia Szota, Krzystof Jurecki, Waldemar Jama
- Redakcja: Mariusz Grygierczyk
- Projekt i skład katalogu: Jolanta Barnaś
- Wydawca: Muzeum Historii Katowic
- Rok wydania: 2024
- ISBN: 978-83-64356-62-9
- Oprawa: miękka
- Ilość stron: 60
- Wymiary: 220x220mm
- Język: polski
- Wydanie: pierwsze
Waldemar Jama (ur. 1942 r.) Profesor sztuk plastycznych, w 1997 roku ukończył ASP w Poznaniu gdzie uzyskał dyplom z fotografii. Uprawia fotografię inscenizacyjną i dokument. W latach 60. był zrzeszony w Katowickim Towarzystwie Fotograficznym. Od 1973 roku jest członkiem ZPAF. Od dziesięciu lat pełni funkcję członka Rady Artystycznej ZPAF. W 2004 roku otrzymał tytuł profesora sztuk plastycznych. Wieloletni wykładowca fotografii na Akademiach Sztuk Pięknych w Katowicach i Gdańsku. Ważniejsze nagrody to Grand Prix MKiS na V Salonie Portretu Artystycznego - Gdańsk 1974 i X Biennale Krajobrazu Polskiego - Kielce 1987 r. Autor wielu znaczących wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Otrzymał medal im. Jana Bułhaka za wybitne osiągnięcia twórcze w fotografii w 1997 roku. Rzeczoznawca fotografii przy Ministerstwie Kultury i Sztuki z wieloletnim stażem. W 1981 i 1998 roku otrzymał stypendia artystyczne MkiS oraz w 2009 roku srebrny medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Prace artysty znajdują się w zbiorach Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Historii Katowic, Stadtmuseum Esslingen, Musée de l'Elysée w Lozannie oraz zbiorach prywatnych. Mieszka i pracuje w Katowicach.