Album fotografii "W poszukiwaniu koloru. Fotografia Włodzimierza Kałdowskiego" wydany przy okazji wystawy fotografii Włodzimierza Kałdowskiego, prekursora polskiej fotografii barwnej, twórcę ponad 150 filmów popularnonaukowych i dokumentalnych. Wystawa miała miejsce w Pałacu Królewskim we Wrocławiu w kwietniu 2018 roku.
Włodzimierz Kałdowski jest znanym i cenionym dokumentalistą. Na swoich doskonałych zdjęciach utrwalił przedwojenne życie w Bydgoszczy, gdzie mieszkał i gdzie w czasie okupacji z narażeniem życia fotografował dramatyczne wydarzenia. Po wyzwoleniu znalazł się we Wrocławiu i podjął studia na Politechnice Wrocławskiej, aby doskonalić swoją wiedzę o ukochanej fotografii. Oprócz rzetelnej fotografii czarno-białej zainteresował się również barwną, której był ciekawy i w końcu stał się jej mistrzem. Praca dyplomowa obroniona na Politechnice Wrocławskiej dotyczyła właśnie procesu powstawania fotografii barwnej. Z racji swoich niezwykłych cech racjonalizatora i eksperymentatora udoskonalał przepisy, receptury i konstruował niezliczone urządzenia pomocne w laboratorium lub w studio. Jego innowacyjne pomysły zostały udokumentowane otrzymaniem świadectw dla 25 wzorów użytkowych i patentów. (...)
Andrzej Rutyna
Fotografie zamieszczone w książce, pochodzą ze zbiorów Muzeum Miejskiego Wrocławia. Fotografie w tekście, pochodzą z archiwum Włodzimierza Kałdowskiego.
W poszukiwaniu koloru. Fotografia Włodzimierza Kałdowskiego
- Fotografie: Włodzimierz Kałdowski
- Teksty: Marzena Smolak, Maciej Łagiewski, Andrzej Rutyna
- Skanowanie negatywów: Tomasz Gąsior, Paweł Passowicz
- Reprodukcja i obróbka cyfrowa fotografii: Tomasz Gąsior
- Wspólpraca redakcyjna: Katarzyna Ślipko-Jastrzębska
- Skład i przygotowanie do druku: Agnieszka Matkowska
- Projakt okładki: Magdalena Raniszewska
- Wydawca: Muzeum Miejskie Wrocławia
- Rok wydania: 2018
- ISBN: 978-83-65464-20-0
- Oprawa: twarda
- Ilość stron: 140
- Wymiary: 240x333mm
- Język: polski
- Wydanie: pierwsze
Włodzimierz Kałdowski (ur. 1923 r.) artysta fotografik, reżyser, operator filmów naukowych, inżynier. Jest członkiem sekcji fotografii naukowej ZPAF, należał również do Foto Klubu Wrocławskiego oraz Polskiego Towarzystwa Fotograficznego. W czasie okupacji dokumentował losy rodzinnego miasta. Do Wrocławia przyjechał w 1946 r. na studia. W 1953 r. w Katedrze Fototechniki Politechniki Wrocławskiej pod kierunkiem prof. Witolda Romera obronił nowatorską pracę dyplomową "Krzywe transmisji i gęstości barwników Agfacolor", która przyczyniła się do produkcji fotograficznych materiałów barwnych w Polsce. W latach 1946-1948 na zlecenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Rozbiórkowo-Porządkowego dokumentował zniszczenia wojenne Wrocławia. Pierwsze kolorowe zdjęcia zrobił w 1952 r., dwa lata później nakręcił swój pierwszy czarno-biały film 16 mm "Szafą po Ziemi Kłodzkiej". Zrealizował ponad 150 filmów naukowych, popularno-naukowych, dokumentalnych i turystycznych na potrzeby instytucji, w których pracował. Realizował także własne, nagradzane na ogólnopolskich konkursach, m.in. "Szlakiem Krutyni" i "Spotkanie na Odrze" (1956 r., obydwa w kolorze). Jego film z 1955 r. "Jedziemy zimą w Tatry" został na YouTube wyświetlony w ostatnich latach ponad 45 tys. razy. W 1957 r. współorganizował pracownię filmową w Instytucie Geografii Uniwersytetu Wrocławskiego. Był współzałożycielem we Wrocławiu w 1959 r. oddziału Polskiego Stowarzyszenia Filmu Naukowego. W latach 1964-1972 wykładał technikę filmową i fotografię w Akademii Wychowania Fizycznego. W latach 1973-1991 kierował Pracownią Dokumentacji Fotografii Naukowej Akademii Medycznej we Wrocławiu. Jest autorem 25 wzorów użytkowych i pomysłów racjonalizatorskich oraz posiadaczem kilku patentów w dziedzinie środków audiowizualnych. Jest autorem kilkanstu wystaw indywidualnych, uczestniczył w ponad 60 krajowych i zagranicznych wystawach zbiorowych, uzyskując liczne nagrody i wyróżnienia za fotografie barwne i czarno-białe.