Vladimír Birgus

Vladimir Birgus - czeski fotograf, kurator, historyk fotografii, profesor i kierownik Instytutu Fotografii Twórczej na Uniwersytecie Śląskim w Opawie. Jego prace były prezentowane na 80 wystawach autorskich. Jest autorem i współautorem 65 książek oraz publikacji poświęconych fotografii.

Vladimir Birgus urodził się 5 maja 1954 roku we Frydku-Mistku w Czechosłowacji. Zaczął fotografować jako uczeń czwartej klasy, aparatem Flexaret. Chodził na kurs prowadzony przez fotografa z Příbora Rudolfa Jarnota. W wieku jedenastu lat wygrał krajowy konkurs fotograficzny dla dzieci. Wraz z innymi nagradzanymi dziećmi został zaproszony do Domu Dziecka na Zamku Praskim. Wziął udział w seminarium na temat fotografii dla dzieci.

Birgus uczył się w gimnazjum w Ołomuńcu-Hejčínie. Cały cza fotografował. Był członkiem klubu ARS w Ołomuńcu. W 1971 roku jego swoje prace pokazał na pierwszej indywidualnej wystawie w Galerii w Ołomuńcu. W kolejnych latach kilkakrotnie prezentował swoje prace i przygotowywał liczne wystawy fotograficzne. Oprócz fotografii wystawianych powstają także pierwsze filmy dokumentalne na tematy społeczne. w 1972 roku wystawiał swoje prace z Janą Ployharovą i Pavlem Danelem w Teatrze Rokoko w Pradze oraz w sali wystawowej Photochemy w Ostrawie.

w 1973 roku rozpoczyna studia na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu na kierunku "literatura-teatr-film". Równocześnie zaczyna dojeżdżać do Pragi z profesorem Jánem Šmokiem do tak zwanego "przedszkola" w Ludowej Szkole Sztuki jako przygotowanie do FAMU. Tutaj zapoznał się nie tylko z technicznymi lub artystycznymi aspektami fotografii, ale także z filozofią, opiniami i postawami życiowymi.
1974

W 1974 roku wystawił po raz pierwszy ze swoim późniejszym kolegą Josefem Pokornym w Galerii w Ołomuńcu. Dostał się również na Wydział Filmu i Telewizji Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze. Zdał pierwszy na egzamin wstępny z fotografii. Nie chciał jednak rezygnować ze studiów w Ołomuńcu. Z pomocą profesora Šmoka uzyskał możliwość nadzwyczajnego i równoczesnego studiowania na obu uniwersytetach. Kontynuował naukę w Ołomuńcu zgodnie z indywidualnym planem studiów i uczęszczał na wykłady raz lub dwa razy w tygodniu w FAMU w Pradze. Ukończył obowiązkową praktykę szkolną w redaktorach czasopism Revue Photo i Československá Photo.

W 1976 roku czechosłowacki Magazyn Fotograficzny po raz pierwszy opublikował autorskie zdjęcia Birgusa z serii East End które powstały rok wcześniej podczas pobytu w Anglii.

w 1978 roku ukończył studia na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu. Dzięki zaproszeniu profesora Jána Šmoka zaczął pracować jako wykładowca na Wydziale Fotografii FAMU. Przeprowadził się z Ołomuńca do Pragi.

Przez dwa lata był kierownikiem działu fotograficznego Regionalnego Konserwatorium Ludowego w Uście nad Łabą, gdzie zajmował się nauczaniem. Do czerwca 1981 r. Uczył historii fotografii w Technikum w Pradze. Uzyskał też doktorat na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu. W 1982 roku na zaproszenie Karela Otto Hrubego we wrześniu obejmuje stanowisko dyrektora Instytutu Fotografii Artystycznej Związku Fotografików Czeskich w Pradze.

Fotografie Vladimíra Birgusa z lat 70. i 80. XX wieku mają bez wątpienia wartość archiwalną - jako subiektywna dokumentacja czasów minionych. Jednocześnie jednak niosą one uniwersalne przesłanie dla jednostki i społeczeństwa. Stały się częścią fotograficznego dziedzictwa i ostrzeżeniem dla przyszłych pokoleń. Na początku lat 80. Birgus był jednym z pierwszych fotografów czeskich, który wprowadził kolor w dokumencie fotograficznym.

W 1989 roku przygotował wspólnie z Miroslavem Vojtěchovskim dużą wystawę Współczesna Fotografia Czechosłowacka na festiwal FOTO 89 w Amsterdamie. Wraz z Radovanem Bočkiem przygotował jedną część trzyczęściowej wystawy fotografii z Aksamitnej Rewolucji pod nazwą Czechosłowacki listopad 1989. Została otwarta 5 grudnia w hali wystawowej FOMY w Pradze. Wystawa prezentowana była również w Czeskich Budziejowicach, Hradcu Králové, Grazu, Strasburgu i Norymberdze.

W 1990 roku Instytut Fotografii Artystycznej Związku Fotografików Czeskich, kierowany przez Birgusa, stał się częścią nowo utworzonego Wydziału Filozofii i Nauki Uniwersytetu Masaryka w Brnie (od 1991 roku Uniwersytet Śląski w Opawie) pod nazwą Instytutu Fotografii Twórczej.

Jest autorem i współautorem 65 książek w tym wydaną 1988 roku wspólnie z Antoninem Branym pierwsza czeska monografia Františka Drtikola wydaną przez Odeon, Tschechoslowakische Fotografie der Gegenwart (Kolonia i Heidelberg 1990), Česká fotografická avantgarda 1918-1948 [Fotograficzna awangarda czeska 1918-1948] (Praga i Stuttgart 1999, Cambridge a Londyn 2002), František Drtikol (Praga 2000), Jaroslav Rössler - Czech Avant-Garde Photographer (Cambridge i Londyn 2003), Czech Photography of the 20th Century [Czeska fotografia XX wieku] (Praga 2010), Dita Pepe (Praga 2012) oraz Na pierwszy rzut oka. Wybór z czeskiej fotografii XX i XXI wieku (Ołomuniec + Opole 2016).

Zdjęcia Vladimíra Birgusa znajdują się w zbiorach Muzeum Sztuki Dekoracyjnej w Pradze, Galerii Morawskiej w Brnie, Muzeum Sztuki w Ołomuńcu, Słowackiej Galerii Narodowej w Bratysławie, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Maison Européenne de la Photographie w Paryżu, Bibliotheque National w Paryżu, Museum Ludwig w Kolonii, Fotografijos Muzejos w Szawle, Archive of Modern Conflict w Londynie, Museet for Fotokunst w Odense, Lietuvos fotografu sajunga w Wilnie, The Photographer´s Gallery w Londynie, San Francisco Museum of Modern Art, Museum of Fine Art, Houston, Tokyo Metropolitan Museum of Photography, Yokohama Museum of Art.

Vladimír Birgus jest laureatem wielu nagród, otrzymał między innymi w 2000 roku, nagrodę Grand Prix za najlepszą książkę fotograficzną 1998–1999 (czeska awangarda fotograficzna 1918–1948) na Międzynarodowym festiwau Primavera Fotográfica w Barcelonie, główną nagrodę w konkursie na najlepszą publikację fotograficzną z Europy Środkowo-Wschodniej w latach 1999-2000 na Międzynarodowym Festiwalu Miesiąc Fotografii w Bratysławie, nagrodę Golden Light Book Award 2002 za najlepszą książkę w historii fotografii wydaną w USA w 2002 roku, był finalistą Kraszna Kraus Book Award w 2002 roku, nagrodę Stowarzyszenia Profesjonalnych Fotografów Republiki Czeskiej "Osobowość czeskiej fotografii na rok 2005", nagrodę miasta Opawa w 2014 oraz wiele innych nagród za swoją wieloletnią działalność fotograficzną, edukacyjną i wydawniczą.

Vladimír Birgus brał udział w wielu wystawach zbiorowych oraz w ponad 80-ciu wystawach indywidualnych, wystawiał swoje prace w galeriach i muzeach w Czechach, Słowacji, Polsce, Anglii, Litwie, Holandii, Francji, Niemczech, Rosji, Chorwacji, Austrii, USA. Był kuratorem i współkuratorem wystaw w wielu muzeach i galeriach w Europie i USA, w tym Modern Beauty: Czech Photographic Avant-Garde 1918-1948 w Barcelonie, Paryżu, Lozannie, Pradze i Monachium w latach 1998-1999, Czech 20th Century Photography w Pradze w 2005 roku, w Bonn 2009 roku, Świat intymny Josefa Sudka w Paryżu i Ottawawie w latach 2016-2017, awangardowy fotograf Jaromír Funke w Pradze i Paryżu w 2017 roku oraz Made in Opava w Katowicach w 2019 roku.

W 2017 roku dzięki wydawnictwu Muzeum Śląskiego w Katowicach ukazała się książka pt. "Vladimir Birgus. Fotografia 1972-2017" autorstwa Danuty Kowalik-Dury i Adama Mazura. Premierze albumu towarzyszyła czasowa wystawia fotografii artysty, która miała miejsce w 2017 roku właśnie w Muzeum Śląskim.

Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe w Polsce

  • 2020 r. - 17. Rybnicki Festiwal Fotografii
  • 2019 r. - Tak wiele, tak niewiele - PIX. HOUSE - Poznań
  • 2017 r. - Vladimír Birgus Fotografia 1972 - 2017 - Muzeum Śląskie - Katowice
  • 2012 r. - Międzynarodowy Festiwal Fotografii - Łódzki Dom Kultury - Łódź
  • 2011 r. - Fotografie - Centrum im. Ludwika Zamenhofa - Białystok
  • 2009 r. - V Warszawski Festiwal Fotografii Artystycznej - Stara Galeria ZPAF - Warszawa
  • 2009 r. - Akt w fotografii czeskiej, 1960-2000 - Stara Galeria ZPAF - Warszawa
  • 2004 r. - Niewysłowione - Galeria Fotografii B&B - Bielsko Biała
  • 2003 r. - BWA - Centrum Sztuki Współczesnej - Wrocław
  • 2003 r. - Akt w fotografii czeskiej, 1960-2000 - BWA Centrum Sztuki Współczesnej - Wrocław, Centrum kultury "Zamek" - Poznań, Książ - Wałbrzych.
  • 2002 r. - Pedagodzy Instytutu Fotografii Twórczej Uniwersytetu Śląskiego w Opawie - Centrum kultury "Zamek" - Poznań
  • 2001 r. - Galeria pf - Poznań
  • 2001 r. - Centrum kultury "Zamek" - Poznań
  • 2000 r. - Praga - Kraków - Galeria Krzystofory - Kraków
  • 1988 r. - Salon Zaproszonych - Biuro Wystaw Artystycznych - Łódź
  • 1986 r. - Salon Zaproszonych - Biuro Wystaw Artystycznych - Łódź
  • 1984 r. - XIV Konfrontacje Fotograficzne - Gorzów Wielkopolski
  • 1984 r. - Salon Zaproszonych - Biuro Wystaw Artystycznych - Łódź
  • 1984 r. - Galeria ZPAF - Gorzów Wielkopolski
  • 1984 r. - XI Konfrontacje Fotograficzne - Biuro Wystaw Artystycznych - Gorzów Wielkopolski


Strona www: http://www.birgus.com

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.