Tychy Andrzeja Czyżewskiego - wystawa fotografii Muzeum Miejskiego Tychy

Galeria Muzeum Miejskiego w Tychach zaprasza 16 lutego 2026 roku, o godz. 10.00 na otwarcie wystawy fotografii "Tychy Andrzeja Czyżewskiego" zorganizowana w ramach obchodów 75-lecia nadania praw miejskich Tychom. Wystawa z kolekcji Muzeum Miejskiego w Tychach - potrwa do 30 września 2026 roku. Wstęp wolny.

Z Tychami związał prawie całe zawodowe życie – przybył tu z rodziną z Wrocławia w 1958 roku. Wspólnie z żoną Marią pracował przy budowie miasta (m. in. projektowaniu nowych osiedli) w zespole urbanistów Kazimierza i Hanny Wejchertów w Miatoprojekcie Nowe Tychy. Fotografie przybliżają Tychy w trakcie wielkiej rozbudowy - architekturę miasta, zmieniającą się przestrzeń wznoszonych osiedli D, E, F, M, N, O, K, W. Podpatrywał i utrwalał życie społeczne, dokumentował też ówczesne życie towarzyskie.

Andrzej Czyżewski (1930-2016) - ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. W 1958 roku wraz z żoną Marią wygrał ogólnopolski konkurs na projekt tyskiego kościoła, zamieszkał w Tychach i rozpoczął pracę przy projektowaniu nowych osiedli w zespole urbanistów Kazimierza i Hanny Wejchertów w Miatoprojekcie Nowe Tychy. Zaprojektował samodzielnie lub we współpracy z żoną m. in.: gmach Technikum Budowlanego, szkołę specjalną, osiedle W, wysokie budynki w centrum oraz kościół pw. św. Jadwigi. Fotografią zajmował się od lat młodzieńczych, „od zawsze”. Fotografował architekturę miasta, zmieniającą się przestrzeń wznoszonych osiedli D, E, F, M, N, O, K, W. W latach 60.-80. podpatrywał i utrwalał życie społeczne. Ludzi na ulicach, na masowych imprezach, w drodze do i z kościoła, na kiermaszach książki i na zawodach sportowych. Jego zdjęcia przedstawiają także sceny podwórkowe czy zabawy dzieci na pozostałościach po placu budowy. Najwcześniejsze fotografie w technice czarno-białej wykonywał analogowym, małoobrazkowym aparatem fotograficznym Exa, a fotografie w formacie 6 x 6 cm aparatem Praktisix. Osobiście wywoływał negatywy i naświetlał odbitki na papierze fotograficznym w domowej ciemni. W latach 2005–2012 przekazał Muzeum Miejskiemu w Tychach ok. 400 fotografii w postaci pozytywów oraz w zapisie cyfrowym. W 2018 roku rodzina ofiarowała także fragment kolekcji fotografii w formie negatywów czarno-białych.

Tychy Andrzeja Czyżewskiego

poniedziałek 16 luty 2026 10:00

poniedziałek 16 luty 2026
środa 30 wrzesień 2026

Miejsce wystawy: Muzeum Miejskie
Adres: gen. Wł. Sikorskiego 101 : Tychy

Lokalizacja:

Podobne artykuły

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.