Bialska Galeria Fotografii w Białej Podlaskiej zaprasza 11 czerwca 2026 roku, o godz. 18.00 na wystawę fotografii Tomka Sikory "Do zobaczenia o świcie" zorganizowana w ramach III Wschodniego Festiwalu Fotografii. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 5 lipca 2026 roku. Wstęp wolny.
Moja fascynacja ostatnim światłem dnia sięga pierwszego pobytu w Nowym Yorku. Wystarczyło wznieść oczy w górę, aby dostrzec rozświetlone, szczytowe fragmenty gigantycznych wieżowców. To szczególny moment, trwający bardzo krótko, zmieniający kompletnie estetykę obrazu miasta. Ulica, po której kroczyłem stawała się coraz mroczniejsza, a urok architektury widoczny za dnia zanikał. Ludzie w tym dużym mieście pojawiali się przez moment w strefie odbitych od szklanych i metalowych konstrukcji promieni światła. Pozornie mroczny nastrój tej chwili zapowiadał kolejny świt. Do zobaczenia więc o świcie.
Tomek Sikora fotograf, syn malarki Ireny i rzeźbiarza Stanisława, ojciec rzeźbiarza Mateusza. Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych na całym świecie oraz 100 wydawnictw autorskich. W latach 70-tych pracował jako fotoreporter dla tygodnika Perspektywy. W 1979 zrealizował dwa duże projekty fotograficzne: "Album" i "Alicja w Krainie Czarów", które zostały w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Paryżu na Biennale Młodych. W 1982 roku założył studio fotografii reklamowej w Melbourne, Dwukrotnie uznany fotografem roku w Australii. W 2001 roku powołał do życia wraz z Andrzejem Świetlikiem Galerię Bezdomną promującą w wielu krajach fotografię niezależną. Jesienią 2008 roku wydawnictwo Znak wydało album "Tomek Sikora - Światłoczuły" zawierającykilkaset fotografii oraz kilkadziesiąt anegdot Tomka Sikory. Następne cykle to „Minął wiek”, „Flow”, „Fotografia uliczna”, „Tribute to Colours”, „Dysharmonia”, „Jesteśmy”, „Aix-en-Provence street photography”, "Obrazy odkryte na nowo", realizacje filmów o życiu ulicy oraz książka "Kapitalnie" - Tomek Sikora w rozmowach z Dorotą Wodecką. Ostatnie wydawnictwa to "Minął Rok 3", "Cztery pory roku 2", "Gdy nadejdzie zmierzch", "Wilkoń na pierwszym planie", "W drodze do Accry", "Mój Kazimierz w zapiskach Ewy Wolnej i Tomka Sikory".
Tomek Sikora - Do zobaczenia o świcie
Miejsce wystawy: Bialska Galeria Fotografii
Adres: Krótka 1 : Biała Podlaska
Lokalizacja: