Katalog wystawy fotografii która miała miejsce w 2007 roku w Górnośląskim Parku Etnograficznego. Autorem zdjęć z cyklu "Chasydzi" jest Tomasz Liboska. Zdjęcia to efekt badań terenowych prowadzonych w Lelowie i Leżajsku, w czasie pielgrzymek chasydów na groby cadyków.
Niecodzienne fotografie ukazują coroczne pielgrzymki Chasydów do grobów cadyków w Lelowie oraz Leżajsku. Te niczym nie wyróżniające się na co dzień miejsca, w jorcajt, czyli rocznicę śmierci cadyka, wypełnia tłum odzianych w czarne chałaty mężczyzn. Przybywają tam Chasydzi m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Wielkiej Brytanii i Izraela.
Ludność żydowska zamieszkiwała od wieków ziemie polskie. Prześladowani w okresie średniowiecza w wielu państwach Europy Zachodniej, znajdowali tu azyl, uzyskiwali prawo do osiedlenia się, swobodę wyznania oraz działalności gospodarczej. Jednocześnie, jak inni obywatele ponosili określone ciężary na rzecz skarbu państwa, króla, miast, spełniali nałożone na nich obowiązki. Długą historię łączności z Polską wypełniało też wiele momentów trudnych dla obu narodów, jednak to właśnie Polska pozostawała przez wieki swoistą areną społeczno - kulturowych procesów kształtujących charakter żydowskiej diaspory.
Jednym z takich procesów, który po dziś dzień znajduje odbicie w życiu Żydów niemal na całym świecie, było powstanie chasydyzmu. Ten mistyczno - religijny ruch, którego nazwa wywodzi się od hebrajskiego chasid – bogobojny, pobożny, narodził się w pierwszej ćwierci XVIII wieku na Podolu i Wołyniu. Pod koniec tegoż stulecia objął większość ziem wschodniej Rzeczpospolitej. Z czasem zdołał też zdobyć popularność wśród mas żydowskich w Rosji, Rumunii i na Węgrzech.
Wystawa miała miejsce w 2007 roku w Górnośląskim Parku Etnograficznego w Chorzowie. Zdjęcia były wielokrotnie pokazywane w galeriach w Polsce.
Chasydzi
- Zdjęcia: Tomasz Liboska
- Tekst: Tomasz Liboska
- Wydawnictwo: Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie
- Rok wydania: 2007
- ISBN: 83-921575-5-9
- Oprawa: miękka
- Ilość stron: 18
- Wymiary: 200x230 mm
- Język: polski
- Wydanie: pierwsze
Tomasz Liboska (ur. 1976 r.) ukończył Etnologię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz Instytut Twórczej Fotografii w Opawie. Realizuję głównie długoterminowe dokumentalne cykle fotograficzne. Większość z nich powstaje na Górnym Śląsku, gdzie mieszka oraz pracuję. Ważniejsze z nich to: Targowisko, Wojownicy (Michał Jędrzejowski - współautor) nagrodzony I nagrodą Grand Press Photo 2008 oraz Donʼt Mess with Texas (Michał Jędrzejowski - współautor) zrealizowany w 2009 roku dzięki Stypendium Marszałka Województwa Śląskiego. Otrzymał za swoje zdjęcia wiele nagród i wyróżnień w tym Lensculture Visual Storytelling Awards, Leica Oscar Barnack Award, PDN Photo Annual. Uczestniczy w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą np. Photomonth in Krakow, Hereford Photography Festival, New York Photo Festival, Athens Photo Festival, Belfast Photo Festival. Swoje zdjęcia publikowali w m.in. Polityce, Newsweek Polska, Vice Magazine, The New York Magazine, GEO, LaRepublica, Dużym Formacie, Feature Shoot, LensCulture.