Tomasz Kizny - Pasażerowie - katalog wystawy Zachęta 2001

Katalog wystawy Tomasza Kiznego "Pasażerowie. Moskwa, Warszawa, Berlin" projektu fotograficznego realizowanego w metro, pokazujących serię psychologicznych portretów. Wystawa miała miejsce w Galerii Sztuki Współczesnej Zachęta w Warszawie w lipcu i sierpniu 2001 roku.

"Pasażerowie" Tomasz Kiznego powstają od roku 1998, ale ich geneza jest chyba dawniejsza. Kizny w czasie jednego z pobytów w Moskwie, w roku 1993 zobaczył wydobyte właśnie z archiwów KGB przez stowarzyszenie "Memoriał" fotografie skazanych na śmierć więźniów politycznych w latach 1937-39. Opatrzone nazwiskami pomordowanych, zrobiły na nim wstrząsające wrażenie. W oparciu o nie powstał jego projekt "wyrok" pokazany w roku 1995 jako część wystawy w Zachęcie w Warszawie zatytułowanej "Gdzie jest brat Twój, Abel". 18 powiększonych fotografii skazanych i zabitych w czasie stalinowskich represji zawieszono tam naprzeciwko współczesnych fotografii pasażerów moskiewskiego metra. (...)

Dorota Jarecka

Wystawa została zorganizowana przy współpracy z Instytutem Niemiec i Europy Wschodniej.

Pasażerowie. Moskwa, Warszawa, Berlin

  • Fotografie: Tomasz Kizny
  • Tekst: Dorota Jarecka
  • Projekt graficzny: Danuta: Błahut-Biegańska
  • Wydawca: Galeria Sztuki Współczesnej Zachęta
  • Rok wydania: 2001
  • Ilość stron: 6
  • Wymiary: 210x297mm
  • Oprawa: miękka
  • Język: polski
  • Wydanie: pierwsze

 

Tomasz Kizny (ur. 1958) - fotograf i dziennikarz, członek ZPAF. Potomek zesłańców do Kazachstanu, jeden z założycieli działającej poza zasięgiem komunistycznej cenzury wrocławskkiej podziemnej agencji fotograficznej Niezależnej Agencji Fotograficznej Dementi (1982-1991). Współpracownik Magazynu Gazety Wyborczej (1993-2002). Rosję fotografuje od lat 90. Jest autorem wielu fotoreportaży i wystaw. Między innymi "Ocaleni z Gułagu", Martwa Droga", "Planeta Kołyma". W latach 2008-2011 Kizny pracował nad projektem "Wielki Terror 1937-1938" w Rosji, Ukrainie i Białorusi, który poświęcił pamięci ofiar zbrodni popełnianych w ZSRR w 1937-1938 roku. W "Wielkim Terrorze" oprócz portretów ofiar terroru wykonanych przez NKWD na niedługo przed egzekucją, pokazano również współczesne zdjęcia miejsc egzekucji i grobów ofiar oraz współczesne fotografie osób, których rodzice zostali zamordowani w czasie Wielkiego Terroru. Projekt wydano w formie albumu w Polsce i Francji w 2013 roku. Stypendysta Wissenschaftskolleg zu Berlin - Instytut for Advanced Study (2006-2007), odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2007).

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.