Tadeusz Cyprian. Nieznane fotografie z I Wojny Światowej - wystawa fotografii Galeria Fotografii ZPAF Wrocław

Galeria Fotografii ZPAF we Wrocławiu zaprasza 4 kiwietnia 2024 roku, o godz. 18.00 na wernisaż wystawy fotografii Tadeusza Cypriana "Nieznane fotografie z I Wojny Światowej". Wystawa potrwa do 4 maja 2024 roku.

Prezentowane na wystawie fotografie obejmują końcowe lata I wojny światowej (1918-1919),
kiedy Cyprian jako młody żołnierz armii austro-węgierskiej dostał się do obozu jenieckiego Santa Maria we Włoszech, gdzie po podpisaniu arkusza zaciągu do tworzącej się Armii Polskiej gen. Józefa Hallera, zwanej „Błękitną Armią”, odbył z nią podróż koleją do obozów szkoleniowych w Sille-Le-Guillaume i Quintin w Bretanii we Francji, a potem, w maju 1919 roku, do bazy lotniczej Pars-Les-Romilly w pobliżu Paryża. Będąc obserwatorem i fotografem lotniczym stworzył wyjątkowy reportaż, którego tematyka związana jest z dokumentowaniem codziennego, obozowego, żołnierskiego życia, portretami żołnierzy, a także pokazaniem urokliwych miasteczek Bretanii.

Punktem wyjścia do przygotowania tej wystawy były 133 negatywy 6x9, nigdzie wcześniej nie publikowane, które przekazała Kolskiemu Klubowi Fotograficznemu „Fakt” w roku 1979 córka profesora, Ewa Wiśniewska, nadając mu imię swego wybitnego ojca. Te unikatowe negatywy zostaną w tym roku przekazane do Muzeum Fotografii w Krakowie.

Kurator wystawy: Robert Andre

Tadeusz Cyprian (1898-1979) był polskim prawnikiem, sędzią, profesorem prawa karnego, fotografikiem. Swą twórczość rozpoczął w 1913 r. zdjęciami krajoznawczymi z Huculszczyzny. W 1923 r. zadebiutował na poznańskiej wystawie "Światłocień" i zaczął pisywać artykuły do magazynów fotograficznych. W 1925 r. objął redakcję miesięcznika "Polski Przegląd Fotograficzny". Od 1931 r. był członkiem ekskluzywnego Fotoklubu Polskiego, od 1937 r. należał do Fotoklubu Warszawskiego, zaś w 1938 r. został wiceprezesem Ogólnopolskiego Związku Towarzystw Fotograficznych. Po wojnie w 1947 roku był jednym z założycieli Związku Polskich Artystów Fotografików oraz pełnił funkcję prezesa Polskiego Towarzystwa Fotograficznego. Był autorem licznych podręczników fotograficznych, z których najbardziej znanym jest Fotografia. Technika i technologia. Poza fotografią artystyczną zajmował się także fotografią dokumentalną - lotniczą i podróżniczą. W 1957 r. otrzymał tytuł honorowy "Excellence FIAP" (EFIAP), a w 1965 r. tytuł "Honorary Excellence FIAP (HonEFIAP)".

Tadeusz Cyprian. Nieznane fotografie z I Wojny Światowej

czwartek 4 kwiecień 2024 18:00

piątek 5 kwiecień 2024
sobota 4 maj 2024

Miejsce wystawy: Galeria Fotografii ZPAF
Adres: św. Marcina 4 : Wrocław

Komentarze obsługiwane przez CComment

Podobne artykuły

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.