Album "Krakowski Kazimierz. Dzielnica żydowska. 1870-1988" który opracował Stanisław Markowski, prezentuje Kazimierz jedną z najbardziej znanych dzielnic Krakowa, choć dzisiaj tętniący życiem, nieprzypominający świata uwiecznionego na odnalezionych przez autora archiwalnych fotografiach. Książka została wydana w 1992 roku przez wydawnictwo Arka.
Odkryty i zrehabilitowany przez Markowskiego przedwojenny żydowski świat uwieczniony w sepii przez XIX-wiecznych krakowskich fotografików zostaje dopełniony czarno-białymi zdjęciami Kazimierza widzianego oczami samego Markowskiego w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Tadeusz Chrzanowski, mówiąc o tych fotografiach, zauważył, że Autorowi udało się "zarejestrować wołanie w milczeniu, płacz w śnie starej dzielnicy, pamięć wiotką jak tiul z sukni babcinej". Udało mu się dostrzec niewidoczne niemal ślady i uczynić je nieśmiertelnymi. Kazimierz ze swoim klimatem, tajemnicą, nieobecnością, której wszędzie pełno, która wciąż nas otacza; bolesną historią, o której nie można i nie da się zapomnieć. Tę atmosferę inności udało się Markowskiemu odnaleźć, zrozumieć i uwiecznić.
Stanisław Markowski mówiąc o swojej pasji, o fotografowaniu podkreślał, że na pierwszym miejscu zawsze stawia wzruszenie, a dopiero później informację, która z fotografii wynika. Z pewnością, jak sam twierdzi, jest wiele "dzieł", których po prostu mogłoby nie być, których nieobecności nikt by nie zauważył. Na pewno jednak Świat, którego już nie ma do nich nie należy; są to zdjęcia, których nie można nie zobaczyć, obok których nie da się przejść obojętnie.
W albumie wykorzystano zdjęcia ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Nuzeum Wtnograficznego w Krakowie, Wojewódzkiego Archiwum Państwowego w Krakowie, Archiwum Dokumentacji Mechanicznej w Warszawie oraz rodziny Wysockich. Autorzy zdjęć archiwalnych to Witold Chromiński, Tadeusz Gutkowski, Ignacy Krieger, Franciszek Klein, Eliasz Radzikowski oraz Agencja Światowid.
Zdjęcia które znalazły się w albumie były prezentowane na wystawie fotografii "Świat, którego już nie ma. Krakowski Kazimierz" w 2011 roku, w Podgórskim Domu Fotografii w Krakowie.
Krakowski Kazimierz. Dzielnica żydowska. 1870-1988
- Autor: Stanisław Markowski
- Wstęp: Rafael Scharf
- Opracowanie archiwalnego materiału zdjęciowego i układ zdjęć: Stanisław Markowski
- Opracowanie graficzne: Janusz Wysocki
- Tłumaczenie: Jan Rybicki
- Konsultacja: Alicja Jodłowiec
- Wydawca: Wydawnictwo Arka
- Rok wydania: 1992
- ISBN: 85-85123-09-01
- Ilość stron: 152
- Wymiary: 225x298mm
- Oprawa: twarda
- Język: polski, angielski
- Wydanie: pierwsze
Stanisław Markowski (ur. 1949 r.) fotograf, dokumentalista, a także pieśniarz i kompozytor związany z nurtem poezji śpiewanej. W 1971 zadebiutował jako fotograf wystawą Klimaty Krakowa. 1972-1974 prowadził pracownię fotograficzną w Muzeum UJ u prof. Karola Estreichera, 1974-1975 instruktor fotografii w Młodzieżowym Domu Kultury w Nowej Hucie. Od 1975 niezależny fotografik, 1975-1977 fotoreporter w Krajowej Agencji Wydawniczej. Od 1977 członek ZPAF. Zbierał i ujawniał nieznane materiały fotograficzne i fonograficzne, m.in. z XII 1970. Fotografował m.in. "czarny marsz" w V 1977 po śmierci Stanisława Pyjasa, wszystkie pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny, strajk w Stoczni Gdańskiej im. Lenina w VIII 1980, wprowadzenie stanu wojennego, demonstracje w Krakowie i Nowej Hucie, pogrzeb ks. Jerzego Popiełuszki. 1980-1989 współpracował z "Tygodnikiem Powszechnym", do dziś z tygodnikiem "Niedziela". W l. 80. wykonywał zdjęcia spektakli w Teatrze Starym w Krakowie. W latach 1980-1981 współpracował z Andrzejem Wajdą przy filmie Człowiek z żelaza. 1980-1981 członek Komitetu Porozumiewawczego Związków Twórczych i Naukowych. Współorganizator niezależnych wystaw fotograficznych i działań artystycznych w wielu kościołach Polski. Markowski jest autorem ponad 25 albumów fotograficznych. Uhonorowany przez Związek Polskich Artystów Fotografików medalem im. Jana Bułhaka (1977), Nagrodą im. Eugeniusza Lokajskiego (1988), odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2008), medalem Gloria Artis (2009).